środa, 1 sierpnia 2018

Kto i kiedy może żądać wydania wypisu aktu notarialnego?


Sprawa wydaje się pozornie prosta. Oczywiście prawo do tego mają strony oraz osoby, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu. W takim przypadku należy po prostu pofatygować się do kancelarii notarialnej, w której sporządzono akt i poprosić o jego wydanie. Ponadto, wypis aktu notarialnego może zostać wydany także innym osobom, za zgodą stron, lub na mocy postanowienia sądu okręgowego .
Należy zaznaczyć, iż zasadą jest ochrona interesów stron czynności notarialnej. Polega ona na zapobieżeniu dostępu do informacji o dokonanej czynności przez osoby niepowołane. Prawo żądania otrzymania wypisu przez osobę trzecią, należy uznać zatem za wyjątek od tej zasady. Oznacza to, iż z uwagi na ochronę prywatności stron oraz tajemnicy aktu notarialnego, możliwość tę sąd powinien stosować w sytuacjach wyjątkowych i uzasadnionych.
Konsekwencją powyższego, jest konieczność wykazania we wniosku do sądu, iż wydanie wnioskodawcy wypisu aktu notarialnego, jest niezbędne do zabezpieczenia jego interesów. W przypadku, z którym miałem do czynienia w ostatnim czasie, sąd oddalił wniosek, gdyż przeciwnik mojego klienta niedostatecznie uprawdopodobnił roszczenie, do którego realizacji, służyć miał mu akt notarialny. Formułując zatem stosowny wniosek, należy być bardzo precyzyjnym, musimy bowiem przekonać sąd, iż akt jest nam niezbędny i że zostanie wykorzystany w konkretnym, prawem przewidzianym celu, a nie przykładowo, posłuży jedynie zaspokojeniu czyjejś ciekawości.
Kończąc niniejszy wątek, chciałbym poświęcić kilka zdań stronie formalnej postępowania o wydanie wypisu aktu notarialnego. Otóż, jego podstawa prawna uregulowana została nie w kodeksie postępowania cywilnego, ale w art. 110 §2 prawa o notariacie. Zgodnie z tym przepisem, wypis z aktu notarialnego otrzymać może osoba trzecia, na podstawie prawomocnego postanowienia sądu okręgowego, wydanego w trybie postępowania nieprocesowego. Wniosek w tej sprawie należy składać do sądu okręgowego, w którego okręgu znajduje się kancelaria notariusza.

http://kmsz.pl/kto-i-kiedy-moze-zadac-wydania-wypisu-aktu-notarialnego-2/

1 komentarz:

  1. Komornikowi wystarczy sprawdzić EKW - koszt 20zł. A następnie się wpisać do księgi wieczystej i pchnąć egzekucję z nieruchomości dalej. Żadna filozofia, można zrobić to zza komputera, nie wychodząc z domu, nikomu nie jest potrzebny żaden akt notarialny. Wystarczy, że wierzyciel powie "sprzedajcie nieruchomość".

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!