• Potwierdzaj膮 si臋 doniesienia Piotra Zaremby z "Polska The Times"o zablokowaniu zakupu australijskich fregat dla polskiego wojska
  • Do Australii pojechali prezydent i delegacja MON z Mariuszem B艂aszczakiem. Wizyta mia艂a si臋 zako艅czy膰 podpisaniem listu intencyjnego na zakup sprz臋tu
  • Od d艂u偶szego czasu spekuluje si臋, 偶e wsp贸艂praca premiera z szefem MON kuleje
Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii ma dotyczy膰 kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najwa偶niejszymi politykami oraz podpisanie licznych um贸w bilateralnych - tak informowa艂 szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
REKLAMA
Wraz z prezydentem Andrzejem Dud膮 do Australii pojecha艂a tak偶e delegacja MON z szefem resortu Mariuszem B艂aszczakiem na czele. - Zak艂adamy, 偶e efektem rozm贸w b臋dzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, kt贸re wzmocni膮 polsk膮 Marynark臋 Wojenn膮 - m贸wi艂 szef gabinetu prezydenta.
Szef prezydenckiego Biura Bezpiecze艅stwa Narodowego Pawe艂 Soloch powiedzia艂, 偶e jednym z "kluczowych wymiar贸w" wizyty prezydenta w Australii b臋d膮 sprawy zwi膮zane z bezpiecze艅stwem, a w tym - jak podkre艣li艂 - rozmowy w sprawie zakupu przez Polsk臋 fregat rakietowych typu Adelaide.
Zdaniem Solocha, ich pozyskanie wzmocni艂oby potencja艂 polskiej Marynarki Wojennej. - Pozyskanie zdolno艣ci do prowadzenia skutecznej obrony powietrznej, co umo偶liwiaj膮 australijskie okr臋ty, w praktyce przeniesie polsk膮 Marynark臋 do zupe艂nie innej ligi - podkre艣li艂 szef BBN.
Tymczasem ju偶 wczoraj pojawi艂y si臋 doniesienia, 偶e Polska fregat nie zakupi. Jako pierwszy t臋 informacj臋 poda艂 Piotr Zaremba z "Polska The Times". Dzi艣 nasze 藕r贸d艂a w 艣cis艂ym otoczeniu premiera potwierdzaj膮 - Mateusz Morawiecki w ostatniej chwili zablokowa艂 zakup. Nasze 藕r贸d艂o wskazuje, 偶e australijskie fregaty s膮 przestarza艂e, nie spe艂niaj膮 wymaga艅 i s膮 nieprzystosowane do potrzeb polskich si艂 zbrojnych.
呕r贸d艂o Onetu w Pa艂acu komentuje: - Jeste艣my zaskoczeni, 偶e szefowi MON nie uda艂o si臋 przekona膰 swojego zwierzchnika - premiera do podpisania listu intencyjnego. Mamy nadziej臋, 偶e obaj panowie dojd膮 w tej kwestii do porozumienia i premier nie b臋dzie musia艂 dalej blokowa膰 dzia艂a艅 swojego ministra. Nasz rozm贸wca dodaje, i偶 jest to dziwna sytuacja, 偶e rz膮d nie mo偶e we w艂asnym gronie dogada膰 si臋 w tak wa偶nej sprawie - to kontrakt rz膮dowy, wi臋c to rz膮d odpowiada za ewentualne fiasko. Oczekujemy, 偶e strona rz膮dowa przedstawi opinii publicznej powody takiej decyzji.
Koszt zakupu i dostosowania fregat to ok. 2 mld z艂otych, a roczny bud偶et na modernizacje Marynarki Wojennej to 800 mln z艂. Co wi臋cej, z racji na sw贸j wiek, za dziesi臋膰 lat fregaty i tak musia艂by by膰 szykowane do opuszczenia bandery.
Od d艂u偶szego czasu spekuluje si臋, 偶e wsp贸艂praca mi臋dzy premierem a szefem MON si臋 nie uk艂ada. Dlatego te偶 B艂aszczak przymierzany jest do fotela marsza艂ka Sejmu lub prezesa Najwy偶szej Izby Kontroli. Posad臋 mia艂by zmieni膰 w przysz艂ym roku.

艢rednia wieku polskich okr臋t贸w to 35 lat

Marynarka Wojenna to jeden z najdro偶szych w utrzymaniu rodzaj贸w Si艂 Zbrojnych. MON rocznie przeznacza na jego modernizacj臋 niebagateln膮 kwot臋 800 mln z艂. Problem w tym, 偶e koszt jednego okr臋tu 艣redniej klasy, typu korweta, to ok. 1,5 mld z艂. Dlatego potrzebny jest jasny i rygorystycznie przestrzegany plan finansowania i modernizacji technicznej si艂 morskich. Dla nikogo nie jest tajemnic膮, 偶e dryfuj膮 one na z艂om.
艢rednia wieku polskich okr臋t贸w to 35 lat, a ich technologiczna i taktyczna warto艣膰 jest daleko poza sojuszniczym standardem. Zdecydowanie obecnie wi臋cej oktet贸w ko艅czy s艂u偶b臋 w polskich si艂ach morskich, ni偶 do nich trafia. Zakup czy budowa nowych 艣limaczy si臋 w niesko艅czono艣膰, czego niechlubnym przyk艂adem jest patrolowiec Gawron. Jego budowa, jeszcze jako korwety ruszy艂a w 2001 roku w Stoczni Marynarki Wojennej i do dzi艣 jednostka nie zosta艂a oddana do s艂u偶by. Ostatni nowy okr臋t, kt贸ry trafi艂 na wyposa偶enie polskiej floty to niszczyciel min Kormoran.
W planach ministerstwa obrony by艂y te偶 programy budowy w polskich stoczniach okr臋t贸w obrony wybrze偶a "Miecznik" oraz okr臋t贸w patrolowych z funkcj膮 zwalczania min "Czapla". Jednak zosta艂y zarzucone, podobnie jak program zakupu oktet贸w podwodnych.

Australia mia艂a zapewni膰 rozwi膮zanie pomostowe

30-letnie fregaty rakietowe Adelaida kupione od rz膮du Australii mia艂oby by膰 rozwi膮zaniem pomostowym. Jak przekonuj膮 zwolennicy tej transakcji, by艂oby to rozwi膮zanie pomostowe, dzi臋ki kt贸remu mo偶liwa by艂aby realizacja zakupu nowych okr臋t贸w przy jednoczesnym utrzymaniu zdolno艣ci si艂 morskich do czasu, a偶 znajd膮 si臋 pieni膮dze na dalsz膮 modernizacj臋 przestarza艂ej floty.
30 letnie fregaty typu Adelajda stanowi艂y jeden z element贸w systemu obrony Australii. Kilka lat temu przesz艂y modernizacj臋 m.in. system贸w obrony przeciwlotniczej zainstalowanych na okr臋tach. Niedanowo jednak w艂adze Australii podj臋艂y decyzj臋 o wycofaniu fregat ze s艂u偶by. Okr臋ty mia艂y zosta膰 zatopione, chyba 偶e znalaz艂by si臋 na nie kupiec. Wkr贸tce taki si臋 znalaz艂.
Polskie w艂adze zwi膮zane z o艣rodkiem prezydenckim zadeklarowa艂y, 偶e nasz kraj jest zainteresowane tym sprz臋tem. Sprawa wydawa艂a si臋 ju偶 zreszt膮 przes膮dzona. Pawe艂 Soloch, szef Biura Bezpiecze艅stwa Narodowego powiedzia艂, 偶e ten zakup przeniesie polsk膮 Marynark臋 Wojenn膮 do zupe艂nie innej ligi oraz wzmocni jej potencja艂.
Pomys艂 skrytykowa艂a opozycja, oraz cze艣膰 ekspert贸w wojskowych. Wytkni臋to, 偶e okr臋ty s膮 przystosowane do warunk贸w australijskich, ale nie b臋dzie 艂atwo wkomponowa膰 je w polskie wymagania i nasz system obronny. Natomiast ich przystosowanie b臋dzie kosztowne. Sam zakup fregat szacowany na ok. 2 mld z艂. to nie wszystko. Okr臋ty musia艂by zosta膰 te偶 doposa偶enie m.in. w 艣mig艂owce morsie, kt贸rych zakup by艂by konieczny, by efektywnie wykorzystywa膰 systemy zainstalowane na fregatach oraz w odpowiedni膮 amunicj臋 m.in. rakiety SM-2.
Gen. Waldemar Skrzypczak by艂y wiceminister obrony, podkre艣la, 偶e na d艂u偶sz膮 met臋 kupowanie starego sprz臋tu, kt贸ry ma 艂ata膰 dziury wynikaj膮ce z braku modernizacji, Polsce si臋 nie op艂aca. Genera艂 podaje przyk艂ad otrzymanych w darze od Amerykan贸w fregat ORP Ko艣ciuszko i ORP Pu艂aski typu Oliver Hazard Perry. Te wys艂u偶one okr臋ty trafi艂y do Marynarki Wojennej w marcu 2000 r. Mia艂y by膰 protez膮 pomi臋dzy poradzieckim sprz臋tem, powoli wycofywanym ze s艂u偶by, a nowym, kt贸ry, jak oczekiwali marynarze, mia艂 wkr贸tce do nich trafi膰. To "wkr贸tce" przeci膮gn臋艂o si臋 jednak do dzi艣. – Tym razem by艂oby podobnie. Ponadto analiza koszt贸w utrzymania OHP robiona w 2012 r. pokaza艂a, 偶e reszta Marynarki Wojennej si臋 nie rozwija艂a, bo te fregaty poch艂ania艂y wi臋ksz膮 cz臋艣膰 bud偶etu dla marynarzy. Adelajdy r贸wnie偶 drenowa艂yby ten bud偶et – podkre艣la gen. Skrzypczak.

Protestowa艂 te偶 minister gospodarki

Kilka dni temu ostro przeciw zakupowi fregat typu Adelajda zaprotestowa艂 te偶 minister gospodarki morskiej Marek Gr贸barczyk. Stwierdzi艂, 偶e nie zgadza si臋 z transakcj膮 ich zakupu, poniewa偶 polskie okr臋ty powinny by膰 produkowane w polskich stoczniach. Ten g艂os, jak twierdz膮 informatorzy Onetu jest pok艂osiem walki, kt贸ra toczy si臋 w tle mi臋dzy ministrem B艂aszczakiem a premierem Morawieckim. Ten ostatni jest zwolennikiem przekazania wszystkich stoczni, kt贸re obecnie podlegaj膮 MON za po艣rednictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Ministerstwu Gospodarki Morskiej. Szef MON nie chce si臋 na to zgodzi膰, ale te偶 B艂aszczak nie by艂 przekonany do celowo艣ci zakupu australijskich fregat. – Minister mia艂 sporo w膮tpliwo艣ci – m贸wi nasz rozm贸wca zwi膮zany z MON.

Historyczna wizyta prezydenta

Dzi艣 rozpocz臋艂a si臋 pierwsza, historyczna wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Australii i Nowej Zelandii. Ma dotyczy膰 kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Jeszcze przed wylotem prezydenta do Australii, jego szef gabinetu Krzysztof Szczerski informowa艂, 偶e zaplanowano rozmowy prezydenta z najwa偶niejszymi politykami obu kraj贸w oraz podpisanie licznych um贸w bilateralnych. Jedn膮 z nich mia艂a by膰 umowa na zakup fregat. Zapewne dlatego prezydent zabra艂 ze sob膮 do Australii tak偶e delegacj臋 MON z szefem resortu Mariuszem B艂aszczakiem na czele.
Tymczasem wczoraj wieczorem w mediach pojawi艂y si臋 nieoficjalne informacje, 偶e premier Mateusz Morawiecki sprzeciwi艂 si臋 zakupowi fregat typu Adelaide. Dzi艣 rano informacje te potwierdzi艂 Onet w rozmowie z urz臋dnikiem ze 艣cis艂ego otoczenia szefa rz膮du. – W opinii premiera Mateusza Morawieckiego, australijskie fregaty s膮 przestarza艂e, nie spe艂niaj膮 wymaga艅 i s膮 nieprzystosowane do potrzeb polskich si艂 zbrojnych – powiedzia艂.
Jednocze艣nie to w艂a艣nie premier odpowiada za zakupy dla armii. Rol膮 prezydenta jest za艣 kontrola i wyznaczanie kierunku jej rozwoju. Wszystko wskazuje wi臋c na to, 偶e plany zakupu australijskich fregat zako艅cz膮 si臋 fiaskiem. Czy sprawa przerodzi si臋 tez w konflikt mi臋dzy premierem a o艣rodkiem prezydenckim? Jak m贸wi膮 rozm贸wcy Onetu, wiele na to wskazuje.