niedziela, 7 kwietnia 2019

Kalendarz ogrodnika na kwiecień



Wiele bylin można w kwietniu przesadzać (i przy okazji rozmnażać przez podział).
Z roślin cebulowych i bulwiastych w gruncie sadzi się mieczyki (warto od razu zapewnić im podpory), lilie, galtonie, liatry, krokosmie i tygrysówki. Rośliny cebulowe zaleca się przed sadzeniem zaprawić (np. stosując kaptan zawiesinowy). Można je umieszczać w ażurowych koszyczkach - to zwiększy szansę, że nie zostaną uszkodzone przez kreta, turkucia podjadka lub inne szkodniki. Przy aranżowaniu rabat należy trzymać się zasady mówiącej, że niskie rośliny umieszcza się z przodu rabaty, wysokie z tyłu (lub wewnątrz – w przypadku rabaty okrągłej).

2. Prace w warzywniku w kwietniu

Warzywnik w okresie wiosennym wymaga gruntownego „remontu”. Przede wszystkim teren należy dokładnie oczyścić, przekopać i wyrównać. Na tym etapie warto z podłożem wymieszać nawozy organiczne (np. przefermentowany obornik, kompost). Grządki można zakładać tradycyjnie (polecam zagony – są efektywniejsze od uprawy rzędowej) lub na rabacie podwyższonej. W drugim przypadku uprawa jest sprawniejsza – i w szczególności poleca się ją praktykować na glebach słabszych oraz na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych.
Dwa najważniejsze aspekty funkcjonowania warzywnika to: zmianowanie i uprawa przedplonu, plonu głównego i poplonu. Warto gatunki rozlokowywać w taki sposób, aby w danym roku i w przeciągu przynajmniej dwóch kolejnych lat na danym zagonie nie uprawiało się warzyw należących do tej samej rodziny (np. kapusta i brokuł) oraz grupy (np. warzyw korzeniowych – marchew i wężymord). Każdego roku warto przeznaczyć część obszaru (np. 1/4) na poprawienie parametrów gleby i zniwelowanie zjawiska „zmęczenia”. Wtedy uprawia się rośliny na nawóz zielony oraz gatunki fitosanitarne. Z popularnych warzyw w pierwszej połowie miesiąca zaleca się wysiewać cebulę, groch, bób, pasternak, pietruszkę korzeniową, w drugiej – buraka ćwikłowego, skorzonerę i por. Przez cały kwiecień można siać w rozsadniku brokuł, kalarepę i sałatę a w bezpośrednio w gruncie koper, marchew, pietruszkę naciową, rzodkiewkę, rzodkiew i szpinak.
https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/kalendarz-ogrodnika-na-kwiecien-5-najwazniejszych-prac-ktore-w-kwietniu-trzeba-zrobic-w-ogrodzie-aa-Rpdh-3eTV-uNTX.html

4 komentarze:

  1. kurcze, tyle z tej twojej strony mozna sie nauczyc. Wpadniem z kolegami w maju obalim kilka flaszek i sie pouczym jak sie ogrody zaklada. a ze ranczerka chlopa pewnikiem potrzebuje to poflitujem.

    OdpowiedzUsuń
  2. cos pisalas ze sporawy zapas cukru masz? moze zrobili by my cosik procentow i posiedzielim by my dluzej tam u ciebie? ladna kobita jestes i je za co zlapac to kto wi moze co z tego by bylo.
    to tak po ogrodnikach w maju przyjedziem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hahaha cukier do wyrobu przetworów kupowany był :)

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!