czwartek, 18 kwietnia 2019

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przekazała właścicielom zwierząt gospodarskich z województwa warmińsko-mazurskiego polskie owczarki podhalańskie



Ograniczanie negatywnych skutków działań gatunków chronionych

 2019-04-15
  
Po raz pierwszy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przekazała właścicielom zwierząt gospodarskich z województwa warmińsko-mazurskiego polskie owczarki podhalańskie do ochrony ich stad przed wilkami. Było to możliwe dzięki realizowanemu projektowi Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej.

Dwa szczenięta trafiły już do hodowcy 600 owiec z miejscowości Derc w gminie Jeziorany, jeden owczarek do właściciela stada 160 owiec z miejscowości Dźwiersztyny w gminie Pasym. Kolejny w najbliższych dniach zostanie przekazany gospodarzowi z miejscowości Rogale w gminie Banie Mazurskie. Łącznie do końca 2021 r. hodowcy otrzymają 16 psów.

Do gospodarzy trafiły szczenięta w wieku 7 – 8 tygodni, które pochodzą z hodowli Zapach Lasu FCI, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. W prawidłowej socjalizacji, czyli procesie oswajania się młodego owczarka z owcami będzie ich wspierać dostawca psów. Ma on wyjaśnić jak opiekować się psem oraz w jaki sposób urządzić kojec w owczarni lub na pastwisku. Następnie przez dwa lata będzie monitorować skuteczność przygotowywania psów do roli stróża stada.

Ważne, aby kontakt młodego psa z ludźmi był ograniczony do niezbędnego minimum, ponieważ efektywność psa zależy od tego, czy jako szczeniak zaakceptował stado jako swoją nową rodzinę. Dobry pies ochraniający stado, to taki, który pozostaje z nim cały czas i szybko reaguje na obecność zagrożenia zdecydowaną postawą ciała i szczekaniem.

Celem projektu realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie w latach 2018-2021 jest między innymi zminimalizowanie negatywnych skutków działalności wilków na gospodarkę człowieka oraz umożliwienie bezkonfliktowej koegzystencji na jednym obszarze.

W ramach projektu przekazywane są hodowcom zwierząt gospodarskich m.in. siatki i słupki do wykonania ogrodzeń, zestawy pastuchów elektrycznych zasilanych energią słoneczną, a także fladry, czyli sznury z wstążkami do odstraszania drapieżników.

http://olsztyn.rdos.gov.pl/ochrona-zwierzat-hodowlanych-przed-wilkami-3 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!