sobota, 29 maja 2021

Kiedy i jak gęsto oraz jak głęboko siać rukolę?

W poniedziałek Indianka posieje rukolę  inaczej zwaną rokiettą siewną. Rukolę najlepiej siać na głębokość 1 centymetra i co 6 cm w rzędzie. Optymalna odległość między rzędami, wystarczająca na swobodne odchwaszczanie i podlewanie to 35 cm. Rukolę można siać od marca aż do października.

Rukola ma drobniutkie, ciemnobeżowe nasionka o odcieniu lekko łososiowym, podobnym nieco do koloru opalonej skóry człowieka. Małość nasion sprawia trudność podczas siewu. Trudno nie posiać nasion za gęsto. Indianka sieje rzutowo, jakby soliła ziemię, po kilka nasion i zygzakiem w szerokim rowku, by rośliny miały miejsce do rośnięcia i by łatwo można było je w razie potrzeby przesadzić w inne miejsce.

Specyfika siewów na Rancho Indianki polega na tym, że sieje się tyle ile jest miejsca na skopanych i wyrównanych grządkach. Jak brakuje miejsca, to Indianka sieje rośliny gęściej, a potem, gdy wyrosną, przesadza je w nowo skopane miejsca. Chodzi o to, że na Rancho jest tylko tyle przygotowanej ziemi pod siew, ile się nożnie na bieżąco skopie, a kopanie zajmuje czas. Zatem zanim wszystko co ma być skopane - jest skopane - poszczególne skrawki ziemi są już obsiewane na bieżąco i z musu na gęsto. Część rozmaitych warzyw też jest wcześniej siana w pojemnikach, paletkach, doniczkach i kiełkuje w domu. 

Głębokość siewu rukoli to około 1 cm. Może być mniej - też wyrośnie. Nasiona, które się Indiance same rozsypały ze starszych roślin kiełkują same. Także nasiona rzodkiewki, które same się rozsiały - wykiełkowały i dały ładne, wczesne rzodkiewki. 

Rukola kiełkuje już w temperaturze 2 stopni Celsjusza. Chodzi o temperaturę gleby. Pierwsze zielone listki pojawiają się po kilku dniach.  Te pierwsze listki są podobne do pierwszych listków rzodkiewki lub kiełkującej kapusty.

Rukola to warzywo lubiące chłód. Akurat mamy chłodną wiosnę, więc pogoda w sam raz dla rukoli.
Rukola jest łatwa do uprawy. Można  ją siać przez całą wiosnę i lato, a także na jesieni. Plonuje bardzo dobrze. Jest łatwiejsza w uprawie i mniej wymagająca niż np. rzodkiewka czy szpinak. Siew rukoli wykonuje się od razu do gruntu.
Można też siać rośliny na rozsadniku i potem ją przesadzić do gruntu. 

W ogrodzie najlepsze stanowisko do uprawy rukoli to lekko ocienione, ciepłe miejsce z żyzną, przepuszczalną glebą, najlepiej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Dobrym miejscem w ogrodzie na uprawę rukoli powinno być stanowisko północne, nieco zacienione.

Bardzo ważne jest regularne podlewanie, gdyż przy suszy liście rukoli mocno gorzknieją. U Indianki miejsce za drewutnią jest cieniste i wilgotnawe, więc rukola powinna tam ładnie plonować. Pokrzywa tam rosła ogromna i gęsta, więc ziemia jest żyzna i powinna również spodobać się rukoli.

Ze względu na krótki okres wegetacyjny, rukola doskonale nadaje się do uprawy jako przedplon lub poplon. Pamiętajmy jednak aby nie uprawiać rukoli po warzywach kapustnych, ponieważ należy ona do tej samej rodziny roślin kapustnych, a co za tym idzie jest podatna na te same choroby i szkodniki. Jako warzywo poplonowe rukolę możemy wysiewać aż do początku września.

Nasiona rukoli można wysiewać od końca marca aż do września, w odstępach dwutygodniowych, aby mieć przez cały sezon świeże, młode liście, tym bardziej, że niespecjalnie nadaje się do przechowywania. Ledwo dwa dni może wytrzymać w lodówce lub chłodnej piwnicy. Aby uniemożliwić wybijanie rukoli w pędy kwiatostanowe, należy je ścinać, gdy tylko zaczną się formować. Roślina, która wybiła w pęd kwiatostanowy, zaczyna wytwarzać coraz mniejsze listki.

Ci, którzy chcą zebrać swoje własne nasiona - powinni kilka roślin z pędami kwiatostanowymi zostawić do dojrzenia. Rukola kwitnie na kremowo i ładnie pachnie. Kwiatki są drobne, podobne do kwiatków rzodkiewki. Po przekwitnięciu wytwarzają torebki  nasienne. Torebki nasienne, gdy dojrzeją i uschną nadają się do zbioru nasion. Polecam zbiór własnych nasion, ponieważ są bardzo żywotne i niezawodnie plonują w przeciwieństwie do tych kupnych w torebkach. Z nasionami kupowanymi w torebkach różnie bywa. Niekiedy wcale nie kiełkują, albo słabo. Przyczyną mogą być sprzedawane stare nasiona o obniżonej zdolności kiełkowania. 

Sposób wysiewu jest taki sam jak przy rzodkiewce. Kiedy rośliny wytworzą po 3 - 4 liście właściwe, możemy przesadzić zbyt gęsto rosnące rośliny, zostawiając pojedyncze rozetki co 6 cm. Można też siać od razu co 6 cm, ale po co dawać miejsce chwastom? Niech lepiej puste miejsca zapełniają warzywka, które przecież można potem przesadzić w inne miejsce. Indianka ma mało ziemi przygotowanej pod uprawę, więc sieje oszczędnie. Zanim przekopie kolejny kawałek ziemi, rukola już będzie rosła i będzie na tyle duża, że będzie można ją przesadzić. 

Kiedy roślinki wyrosną do ok. 12 cm, można już je jeść. Najlepiej obrywać zewnętrzne listki co kilka dni. Roślina ładnie się regeneruje i wytwarza nowe liście. Zerwane liście najlepiej od razu zużyć do sałatki lub kanapek. Mają przyjemny, orzechowy smak. 

Aby zapewnić sobie wczesne wschody rukoli na wiosnę, warto posiać nasiona w październiku roku poprzedniego.
Po wystąpieniu pierwszych silniejszych mrozów trzeba zimową uprawę rukoli okryć lekkim, przepuszczającym powietrze materiałem, np. liśćmi lub słomą. Tak zabezpieczone rośliny dadzą duży kwietniowy plon liści o wysokich wartościach odżywczych.

Smakowe właściwości rukoli warto wykorzystać podczas przygotowywania wielu popularnych potraw. Liście rukoli zawierają dużo witaminy C, spore ilości cynku i żelaza, a także blisko 20% białka roślinnego. Smakują najlepiej na surowo jako dodatek do różnego rodzaju sałatek, aromatyczna ozdoba na kanapki oraz urozmaicenie farszu zapiekanek. Sprawdzają się również znakomicie jako aromatyczny dodatek do kefirów, past twarogowych, a także jajecznicy.

Liście i dojrzałe nasiona rukoli znajdują zastosowanie jako składnik mieszanek do aromatyzowania oliwy, a po drobnym pocięciu tworzą z orzechami pinii i olejem roślinnym wyborny sos pesto. W krajach Dalekiego Wschodu z nasion rukolii produkuje się aromatyczny olej do konserwowania przetworów warzywnych, zaś świeże nasiona mają zastosowanie podczas przyrządzania popularnych w tych regionach dań wegetariańskich. Jednak szkoda nasion, lepiej je zachować do siewu. 

Rukola rośnie dziko w basenie Morza Śródziemnego, nad Morzem Czarnym (Bułgaria, Krym), w Afryce (Czad), w Azji Zachodniej, na Kaukazie, Zakaukaziu, w Turkmenistanie. Rozprzestrzenił się też jako gatunek zawleczony lub uciekinier z uprawy w wielu innych rejonach świata: w pozostałych rejonach Europy, w Afryce Południowej, Indiach, w Australii i na Nowej Zelandii, w Ameryce Północnej. W Polsce jest czasami uprawiana i przejściowo dziczejąca..

Dzięki dużej zawartości błonnika w rukoli oraz niskiej kaloryczności zapewnia uczucie sytości na dłużej i poprawia perystaltykę naszych jelit. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej działania antynowotworowego, które zawdzięcza antyoksydantom. Natomiast dzięki zawartości żelaza rukola zapobiega anemii.

Na zjedzeniu sałatki z rukoli skorzysta również nasza skóra, ponieważ zawiera ona też duże ilości witaminy C. Znajdziemy w niej też znany z działania detoksykującego chlorofil. Natomiast zawartość witaminy A poprawi nasz wzrok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!