piątek, 29 kwietnia 2022

Żywokost lekarski - jakie są jego właściwości lecznicze i zastosowanie?


Maść z żywokostu – jak działa i jak ją zrobić?

Maść z żywokostu przynosi ulgę w łagodzeniu stanów napięcia mięśniowego, a także działa wspomagająco w przypadku odmrożeń, oparzeń lub przebytych urazów. Co ciekawe, maść żywokostową możemy zrobić samodzielnie, wykorzystując w tym celu wykopany korzeń (o ile roślinę tę zasadziliśmy w domowym ogródku) lub kupić go w sklepie zielarskim.

Jak przygotować maść z żywokostu? Na początek należy przygotować olej z żywokostu. Korzeń kosztywału rozdrabniamy w blenderze i zalewamy olejem podgrzanym uprzednio do temperatury około 60°C, a następnie szczelnie zakręcamy słoik i odstawiamy go na około 2 tygodnie. Co jakiś czas warto jest zamieszać przygotowaną miksturę, tak, by połączyły się wszystkie jej składniki. Po 2 tygodniach olej należy odfiltrować i przelać do szklanej, ciemnej butelki.

Kolejnym krokiem jest stworzenie wyciągu glicerynowego. Pół szklanki suszonego żywokostu zalewamy gliceryną i odstawiamy na około miesiąc. Po tym czasie odfiltrowujemy wyciąg, podobnie jak w przypadku oleju. Jeżeli mamy przygotowany olej i wyciąg z gliceryny, możemy przejść do produkcji maści z żywokostu. Wyciąg pszczeli rozpuszczamy w kąpieli wodnej i dodajemy do niego po jednej łyżce oleju żywokostowego i wyciągu, a następnie całość dokładnie mieszamy. Gotową maść zamykamy w szczelnym opakowaniu i przechowujemy w chłodnym miejscu przez około miesiąc.

Jak przygotować nalewkę z żywokostu?

Właściwości nalewki z żywokostu znane są przede wszystkim osobom zmagającym się z bólami kości i stawów. Preparat ten stosujemy do nacierania chorych stawów, by przywrócić im w ten sposób ruchliwość i zmniejszyć obrzęki oraz stan zapalny. Nalewka znajduje swoje zastosowanie także w leczeniu reumatyzmu, dyskopatii, schorzeń kręgosłupa lub stanów zapalnych ścięgien.

Do przygotowania nalewki z żywokostu potrzebujemy świeży korzeń, który należy dokładnie umyć i oczyścić. Kroimy go na małe kawałki i przekładamy do butelki, a następnie zalewamy spirytusem rozcieńczonym 50:50 z wodą. Butelkę szczelnie zakręcamy i pozostawiamy na 14 dni w ciepłym miejscu. Po tym czasie nalewkę z żywokostu możemy stosować już na obolałe miejsca.

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/natura/zywokost-lekarski-co-leczy-oraz-jakie-sa-jego-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Nalewkę zrobię. 
Izabella INDIANKA Redlarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!