piątek, 1 maja 2020

Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości


Termin siewu od połowy marca do połowy sierpnia
Głębokość siewu od jednego do trzech cm
Wytrzymuje przymrozki do minus 6 stopni Celsjusza
Odstrasza nicienie, ślimaki i nornice
 młode listki są jadalne

Indianka



Gorczyce, a przede wszystkim gorczyca biała, mają również pewne właściwości lecznicze. W skład nasion wchodzą miedzy innymi sole mineralne, olejki eteryczne, białko i glikozydy, a ich spożywanie polecane jest głównie osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego oraz kłopoty trawienne. Oczywiście powinny one spożywać gorczycę z dużym umiarem, gdyż przedawkowanie może prowadzić do kłopotów związanych z zatruciem pokarmowym.
Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości
Gorczyca - uprawa, poplon i właściwości
Zalety gorczycy w uprawach
Poza przydatnością do spożycia, gorczyca ma także zastosowanie w uprawach ogrodniczych, gdzie wykorzystuje się jej podstawowy gatunek czyli gorczycę białą. Można z jej pomocą wzbogacić glebę w nawóz zielony lub wykorzystać ją jako roślinę okrywową. Jej kwiaty są miododajne, więc służą również jako pożytek dla pszczół. Gorczyca ma też swój udział w profilaktyce ochronnej, gdyż jej szczególne właściwości powodują ograniczenie występowania w glebie nicieni i odstraszają ślimaki. Nie należy jednak jej wysiewać na stanowiskach, gdzie były lub będą uprawiane warzywa z rodziny kapustowatych. Ta grupa roślin ma bowiem szereg wspólnych szkodników i chorób, których formy przetrwalnikowe mogą pozostawać w glebie nawet przez kilka lat. Z tego samego powodu warto jest przed siewem zaprawiać nasiona, aby w przyszłości ograniczyć ewentualne chemiczne zabiegi ochrony.

Wymagania uprawowe
Gorczyca biała nie ma szczególnych wymagań uprawowych i dobrze znosi różne warunki, chociaż oczywiście ma swoje preferencje. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w wapń i składniki pokarmowe oraz stosunkowo wilgotnych (ale nie mokrych). Lepiej też czuje się na stanowiskach słonecznych niż w półcieniu. Dość dobrze znosi natomiast niskie temperatury, dlatego można ja wysiewać bardzo wczesną wiosną (od połowy marca), o ile planujemy jej uprawę na nasiona. Kiedy jednak zależy nam bardziej na zielonym nawozie, wysiew przesuwamy na termin znacznie późniejszy czyli na połowę lub nawet koniec sierpnia. 

Gorczyca jako poplon
Gorczyca w naszym kraju ma stosunkowo krótki okres wegetacji (3-4 miesiące), a jej nasiona wschodzą nawet przy niezbyt dobrych warunkach pogodowych. Poza tym nie zimuje w gruncie, a więc nie będzie wiosną sprawiała kłopotów swoim rozrośniętym systemem korzeniowym. Późny siew hamuje wczesne zakwitanie i doprowadza do stworzenia dużej masy zielonej, co pozawala to na uzyskanie znacznej ilości zielonego nawozu. A ponieważ roślina rośnie bardzo szybko, nie musimy się martwic o zachwaszczenie uprawy.
Poplon wbrew pozorom jest uprawą bardzo ważną. Po zbiorach warzyw, zagony pozostają często puste, przez co narażone są na niekorzystne działanie słońca, wiatru, deszczu oraz ewentualnych chwastów ekspansywnych, o głębokim bądź mocno rozwidlonym systemie korzeniowym. Wysianie roślin poplonowych po zbirach warzyw, powoduje zagęszczenie gleby i zapobiega jej erozji. Umożliwia też wykorzystanie pozostałych po nawożeniu mineralnym składników pokarmowych, zanim przejdą w głębsze warstwy podłoża, a po przekopaniu późną jesienią, dostarcza podłożu mnóstwa wartościowych składników pokarmowych.

https://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/gorczyca-uprawa-poplon-i-wlasciwosci-id888,2.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!