niedziela, 31 maja 2020

Nadmierna senność



Nadmierna senność jest również dolegliwością osób, które mają obniżony poziom hormonów tarczycy, czyli niedoczynność tarczycy. Trójjodotyronina i tyroksyna mają za zadanie regulować metabolizm składników odżywczych, dzięki czemu organizm może korzystać z nich jako źródła energii. W przypadku niedoboru tych hormonów, procesy metaboliczne ulegają zahamowaniu, czego rezultatem jest nie tylko nadmierna senność i zmęczenie, ale również szybki przyrost masy ciała, stałe uczucie chłodu czy szybka męczliwość mięśni podczas wysiłku. Niedoczynność tarczycy można zdiagnozować poprzez pomiar stężenia jej hormonów, a w leczeniu endokrynolog zaleci przyjmowanie doustne L-tyroksyny. W celu uregulowaniu metabolizmu i masy ciała należy zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę zalecaną przy niedoczynności tarczycy.
Inną przyczyną nadmiernej senności może być niedokrwistość, czyli zaburzenie wytwarzania czerwonych krwinek (erytrocytów) - problem ten dotyczy aż jednej trzeciej populacji świata. Rolą erytrocytów jest rozprowadzanie tlenu do każdego miejsca w organizmie. Bezpośrednią przyczyną senności będzie więc przewlekłe niedotlenienie tkanek i narządów. Oprócz tego obserwuje się takie objawy jak bladość skóry czy osłabienie i zmęczenie. Problem jest ten niezwykle groźny w przypadku kobiet ciężarnych, gdyż może dojść do trwałych zaburzeń neurologicznych oraz opóźnienia rozwoju płodu. Niedokrwistość wynika najczęściej z ubogiej diety (niedobory żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12), zaburzeń wchłaniania jelitowego (np. w celiakii) oraz nadmiernej utraty krwi w rezultacie obfitych miesiączek lub chorób przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna). Osoba z anemią powinna zadbać o uzupełnienie niedoborowych składników diety w postaci żywienia lub suplementacji, a przede wszystkim wprowadzić leczenie choroby podstawowej.
Nadmierną senność obserwuje się także w innych problemach zdrowotnych takich jak niskie ciśnienie tętnicze, wstrząs, zaburzenia elektrolitowe (zespół hiperkalcemiczny, hiponatremia, hipernatremia), infekcje (gruźlica układu nerwowego, mononukleoza), mastocytoza, ostra niewydolność serca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc (niewydolność oddechowa, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz encefalopatia wątrobowa ze współistniejącymi zaburzeniami świadomości.

3 komentarze:

  1. Mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy oraz od lat objawy niedokrwistości. Kiedyś miałam zdiagnozowaną anemię.
    Obserwuję u siebie od lat niewydolność oddechową.
    Zastanawiam się nad encefalopatią wątrobową. Zaburzeń świadomości nie mam, ale senność niekiedy ścina mnie z nóg i powoduje natychmiastowe zaśnięcie na wiele godzin.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sypie mi się zdrowie i nie bardzo wiadomo od czego. Prowadzę zdrowy tryb życia: naświetlam się i natleniam cały dzień w ogrodzie. Pomaga mi to, ale mimo to coraz to nowe choroby mi się ujawniają. Ostatnio obrzęki nóg i ból stopy. Wygląda na zakrzepicę żył głębokich.

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!