niedziela, 31 maja 2020

Zakrzepica a dieta




Zakrzepica a dieta
Jeśli chorujesz na zakrzepicę musisz wiedzieć, że oprócz leczenia farmakologicznego, na przebieg choroby wpływ ma również dieta. Przeczytaj, co można, a czego nie powinno się jeść przy zakrzepicy.

Autorka:
mgr dietetyki Marta Szałwińska
założycielka poradni Smaczna Terapia

NowaFarmacja.pl

Choroba zakrzepowo-zatorowa
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą, polega na powstawaniu wewnątrz żył głębokich zakrzepów uniemożliwiających lub utrudniających prawidłowy przepływ krwi. Narażone są na nią m.in. osoby z nadwagą i otyłością, przebywające długo z jednej pozycji lub długotrwale unieruchomione, odbywające długie podróże (np. samolotem), kobiety w ciąży i po porodzie, osoby po przebytych urazach i operacjach.

Dieta przy zakrzepicy - ogólne założenia - nowafarmacja.pl

Dieta przy zakrzepicy – ogólne założenia
Dieta osób chorujących na zakrzepicę powinna być przede wszystkim dietą zdrową i dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Całodzienny jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków spożywanych co 3-4 godziny, przy czym ostatni posiłek należy spożywać na 2-3 godziny przed pójściem spać.

Istotne jest jednocześnie dążenie do utrzymania prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Prawidłowa masa ciała to taka, która mieści się w zakresie BMI 18,5-24,9. Wskaźnik ten wylicza się na podstawie wzoru:

BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2

Jeśli występuje u ciebie nadwaga (BMI>25) lub otyłość (BMI>30) powinieneś systematycznie, ale powoli redukować masę ciała. Zdrowa utrata kilogramów to 0,5-1 kg tygodniowo.

Co jeść przy zakrzepicy - najważniejsze składniki diety - nowafarmacja.pl

Co jeść przy zakrzepicy – najważniejsze składniki diety
W zakrzepicy zaleca się spożywanie produktów, które dostarczają głównie węglowodanów złożonych, czyli takich, które powoli ulegają trawieniu i wchłanianiu oraz stopniowo uwalniają energię. Należą do nich: pełnoziarniste pieczywo, kasze (np. gryczana, pęczak, jaglana), ryż brązowy, makarony pełnoziarniste oraz płatki zbożowe (np. owsiane, jęczmienne). Dzięki zawartości błonnika pokarmowego wspomagają one odchudzanie oraz zapobiegają zaparciom.

Białko natomiast powinno być dostarczane wraz z chudym mięsem (indyk, kurczak (bez skóry), cielęcina, królik, dużo rzadziej schab, szynka bez przerostów tłuszczu), rybami, jajami, nabiałem o obniżonej zawartości tłuszczu (ale nie odtłuszczony 0%). Należy pamiętać o tym, że najlepiej jest wybierać produkty mleczne naturalne (nie smakowe lub owocowe), ponieważ nie zawierają one dodanego cukru ani barwników. Dodatkowo w diecie przy zakrzepicy zaleca się ograniczenie spożywanego mięsa, będącego jednym z głównych źródeł aminokwasu metioniny, którego nadmiar może sprzyjać powstawaniu zakrzepów.

Tłuszcze powinny stanowić maksymalnie 30% energetyczności diety. Jeśli masz problem z ustaleniem, ile tłuszczu zjadasz, skontaktuj się z dietetykiem, który pomoże ci ustalić, czy spożywasz go w odpowiednich ilościach. Najlepszym źródłem tłuszczu w diecie osoby chorującej na zakrzepicę są oleje roślinne (olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek), tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela, śledź), orzechy (niesolone!). Zawarte w nich tłuszcze z rodziny omega-3 (głównie w rybach morskich, oleju lnianym i rzepakowym, orzechach włoskich) działają przeciwzakrzepowo. Unikać należy jednocześnie masła, śmietany, smalcu, oleju kokosowego oraz palmowego, tłustych mięs i tłustego nabiału, serów żółtych, boczku, twardych margaryn. Zawierają one tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans, które bardzo niekorzystnie działają na poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększają ryzyko zakrzepów.

Korzystnie przy zakrzepicy działać będą również:

warzywa i owoce (uwaga na te z dużą zawartością witaminy K, które trzeba ograniczyć! więcej informacji poniżej) – dostarczają antyoksydantów, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników tlenowych; jednocześnie witamina C wzmacnia naczynia krwionośne;
orzechy i oleje roślinne – są źródłem witaminy E, która działa ochronnie na naczynia krwionośne i zapobiega utlenianiu lipoprotein LDL.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!