piątek, 12 stycznia 2024

Zatwierdzono ważność wyborów parlamentarnych roku 2023

W czwartek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. 

Uchwałę w sprawie ważności wyborów Sąd Najwyższy ma obowiązek wydać nie później, niż w 90 dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego PKW. Zgodnie z przepisami, o ważności wyborów do Sejmu i Senatu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów i opinii trójkowych składów, co do poszczególnych protestów. Posiedzenie w tej sprawie rozpoczęło się w czwartek o godz. 11 ibyło transmitowane na You Tube.

Wybory do Sejmu i Senatu. SN zdecyduje dziś o ich ważności (businessinsider.com.pl)

Zgodnie z przepisami, o ważności wyborów do Sejmu i Senatu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów i opinii trójkowych składów co do poszczególnych protestów. Uchwałę w tej sprawie SN miał obowiązek wydać nie później niż 90 dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego PKW.

Izba Kontroli zdecydowała. Jest werdykt w sprawie ważności wyborów! (fakt.pl)

Czy wybory były ważne? Jest decyzja!

Przed podjęciem takiej uchwały SN musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Termin na wnoszenie takich protestów upłynął 25 października br. Jak wówczas informowano, na końcówkę października było zarejestrowanych blisko 900 protestów wyborczych. Były one sukcesywnie rozpoznawane przez SN.

11 stycznia zebrała się obsadzona tzw. "neosędziami", czyli sędziami powołanymi przez prezydenta na wniosek niekonstytucyjnej KRS , Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów do Sejmu RP i Senatu RP przeprowadzonych 15 października 2023 r.

Czy decyzja Izby Kontroli SN jest ostateczna? Sędzia Hermeliński komentuje

W rozmowie z TOK FM we wtorek, 9 stycznia, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński ocenił, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będzie ostateczne.

— Nie ma żadnego organu nadzorczego, który mógłby tę decyzję podważyć. I w sumie cóż, już w 2019 r. ta nowa izba orzekła o ważności wyborów i nikt tego nie podważył, bo nie ma jak. W 2020 r. w wyborach prezydenckich też ta izba orzekła, że wybory są ważne. I nikt tego skutecznie nie kwestionował — powiedział były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!