sobota, 15 lipca 2017

Malina – właściwości i zastosowanie owoców i liści malinMalina – właściwości i zastosowanie owoców i liści malin. Jak zrobić sok z malin

Maliny są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach dla ich smacznych i zdrowych owoców

Maliny są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach dla ich smacznych i zdrowych owoców

Maliny to owoce, których właściwości są wykorzystywane przez nasze babcie od pokoleń. Sok z malin to sprawdzony domowy sposób na przeziębienie i gorączkę, a napar z liści malin – na biegunkę. Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie mają maliny?

Maliny w Polsce rosną powszechnie w lasach, zaroślach oraz na porębach leśnych. To także często uprawiany w przydomowych ogródkach krzew owocowy.

Malina - pozyskiwanie i suszenie surowca

W celach leczniczych wykorzystuje się świeżeowoce maliny (Fructus Rubi idaei) i młode, dobrze wyrośnięte liście maliny (Folium Rubi idaei). Oba surowce zbiera się w lipcu. Na bazie świeżych owoców przygotowuje się syrop malinowy (Sirupus Rubi idaei). Owoce maliny można także ususzyć – najpierw w temperaturze około 30 st. C., a następnie dosusza w temperaturze około 50 st. C. Z kolei liście maliny suszy się suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie.
Skład i właściwości owoców i liści maliny
W owocach maliny można znaleźć  kwasy organiczne, m.in. kwas cytrynowy, jabłkowy,  a także antocyjany, związki śluzowe i pektyny (rodzaj błonnika), liczne witaminy i sole mineralne - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo.

Portrety roślin

Z kolei liście maliny zawierają przede wszystkim garbniki, a także kwasy organiczne, związki żywicowe i sole mineralne (m.in. żelazo, miedź, wapń).
Zarówno syrop malinowy, jak i napar z suszonych owoców maliny, to sprawdzony środek napotny i zmniejszający temperaturę, który stosuje się w przebiegu chorób gorączkowych. Syrop i napar pobudzają pracę gruczołów potowych, a co za tym idzie zwiększają wydzielanie potu, który – parując ze skóry – powoduje obniżenie temperatury.
Z kolei przetwory z liści malin poleca się osobom zmagającym się z problemami żołądkowymi: nieżytem żołądka, wzdęciami, biegunką, gdyż działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Wszystko dzięki garbnikom, które hamują namnażanie się bakterii jelitowych. Ponadto liście maliny powodują nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich, m.in. macicy, więc są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego. Poza tym napary można stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.

Przepis na sok z malin

Umyj 1 kg świeżych malin pod bieżącą wodą i włóż do garnka. Owoce zalej niecałą szklanką wody i gotuj na dużym ogniu, aż maliny się rozgotują i puszczą sok. Ostudzone maliny przecedź przez sitko, a powstały sok przelej do innego garnka. Następnie dodaj do soku 20 dag cukru, szczyptę kwasku cytrynowego i ponownie zagotuj przez kilka minut. Gorący jeszcze sok przelej do czystych i wyparzonych butelek lub słoików, dokładnie zamknij i gotuj  przez 15 minut. Tak przygotowany sok z malin może stać całą zimę.

Sok z malin można przygotować także bez gotowania, jednak wówczas na sok trzeba czekać trochę dłużej. Przygotuj duży słoik i układaj w nim warstwami maliny, pamiętając, aby każdą z warstw przesypywać cukrem (na 5-litrowy słój potrzeba około 1 kg cukru). Następnie przykryj słoik gazą i postaw w ciepłym miejscu na tydzień, aby owoce puściły sok. Po tym czasie zlej sok do butelek, zakręć i odstaw do spiżarki.
https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/ogrodek-ziolowy/malina-wlasciwosci-i-zastosowanie-owocow-i-lisci-malin-jak-zrobic-sok-z-malin,136_3042.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!