piątek, 28 lipca 2017

Jaki tunel foliowy najlepszy?


Tunel ogrodowy – biały czy zielony?

Tunel ogrodowy – biały czy zielony?
autor: Katarzyna Łukijaniuk, data publikacji: 13-06-2017
Tunel ogrodowy, nazywany również tunelem foliowym, służy do uprawiania roślin. Pozwala rozpocząć uprawę nawet wczesną wiosną, kiedy noce bywają chłodne, a pogoda potrafi być kapryśna. Stała temperatura wewnątrz pomieszczenia i ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi sprawiają, że rośliny mają dobre warunki do rozwoju, więc rosną szybciej i zdrowiej.
W ogrodach i na działkach możemy zauważyć różne tunele ogrodowe. Różnią się one m.in. kolorem folii. Może mieć ona niebieski, zielony, żółty lub różowy kolor. Spotkać można też białe lub transparentne folie. O czym świadczy kolor folii wykorzystanej w tunelu? Czy ma on znaczenie wyłącznie estetyczne?

Jak wybrać folię do tunelu ogrodowego?

Szukając folii ogrodowej, przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy jest ona faktycznie przeznaczona do zbudowania tunelu. Poza tym warto sprawdzić jej elastyczność, przepuszczalność światła, sezonowość, wytrzymałość, odporność na negatywne czynniki atmosferyczne oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Ważne, żeby folia pokrywająca konstrukcję tuneli ogrodowych miała właściwości absorpcyjne i potrafiła zarówno przepuszczać światło naturalne, jak i chronić przed szkodliwym promieniowaniem.

Oznaczenie folii

Folie do tunelu ogrodowego oznaczane są symbolami: UV 2, UV 3, UV 4 i UV 5. Każdy znacznik dopasowany jest do odpowiedniego koloru i w ten sposób UV 2 pojawia się na foliiniebieskiej, UV 3 – na żółtej, UV 4 – na zielonej, a UV 5 – na różowej. Cyfry świadczą o stopniu stabilizacji, dlatego folia oznaczona jako UV 2 przetrwa dwa sezony, a kolejne – trzy, cztery lub pięć sezonów. W przypadku folii wielosezonowych bardzo ważna jest wytrzymałość. Folia bywa bowiem zwijana i rozwijana w kolejnym sezonie, dlatego jest narażona na otarcia lub uszkodzenia.

Tunel zielony

tunel ogrodowy bialy czy zielony
Tunel zbudowany z zielonej folii wytrzymuje nawet cztery sezony. Wśród folii zielonych możemy wyróżnić m.in. folię ogrodniczą Campoila wyprodukowaną przez polską firmę Foliarex. Składa się z trzech warstw i jest przeznaczona nie tylko do budowy tuneli ogrodowych, ale również do ochrony upraw w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Jej absorpcja cieplna wynosi więcej niż 80%, co przyspiesza wzrost i rozwój roślin, a także chroni je przed mrozem. Folię tę można zamontować zarówno na wysokich, jak i niskich konstrukcjach. Charakteryzuje się lekkością i elastycznością, jest odporna na rozdarcie, rozciąganie czy przebicie. Nie przepuszcza pary ani gazów oraz ma właściwości antyelektrostatyczne. Łatwo się ją montuje i można ją stosować zarówno w przypadku bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur (od -40 do +50 stopni C).

https://allegro.pl/artykul/tunel-ogrodowy-bialy-czy-zielony-qz40GwP8KiM?bi_s=internal&bi_m=art.search-results&bi_term=pawilon%20ogrodowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!