czwartek, 26 maja 2022

Uprawa kukurydzy

Kiedy siać kukurydzę oraz jak to robić? Przy uprawie kukurydzy warto pamiętać o kilku rzeczach. Kukurydza jest rośliną jednoroczną uprawianą przede wszystkim na paszę lub na ziarno, którą można uprawiać na dwa sposoby poprzez zasiew kukurydzy do gruntu oraz poprzez wysadzanie. Pierwszy sposób jest jednak zdecydowanie bardziej polecany ze względu na wrażliwość korzeni kukurydzy, które jeśli zostaną uszkodzone przy przesadzaniu nie wydadzą już obfitego plonu.

Kiedy siać kukurydzę? Powinno się to robić na koniec maja, początek czerwca. Zasiew kukurydzy wykonuje się poprzez umieszczenie w ziemi na głębokość 5 cm i odległość co 10 cm około 3-4 nasion.

Tak powstała grupka powinna być oddalona od następnej o jakieś 60 cm. Kiedy siewki wzejdą należy dopilnować, aby znajdowały się w odległości 30 cm od siebie, w razie potrzeby dokonując przerywania. Bardzo ważne jest przy tym, aby nasiona były dobrze przykryte ziemią inaczej mogą je wydziobać ptaki. Tak wykonana hodowla kukurydzy daje pierwsze plony około września i października, kiedy to dokonywane są jej zbiory. Najlepszy termin do zbiorów określa się za pomocą wystąpienia fazy mlecznej ziarniaków. Występuje ona oko. 3 tygodnie od pojawienia się nitek na szczytach kolb i zwiastuje porę na zbiory.Jeśli chcemy hodować kukurydzę z rozsady, przygotowuje się ją w wielodoniczkach i wysadza, kiedy minie ryzyko przymrozków, a zatem około drugiej połowy maja.

Uprawa kukurydzy nie należy wymagających. Kiedy wie się już, kiedy siać kukurydzę, należy znać również podstawowe wymagania, jakie stawia uprawa tej rośliny. Kukurydza hodowana przede wszystkim na paszę oraz na ziarno, wymaga głównie zadbania o prawidłowo nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru stanowisko, jako że należy do gatunków ciepłolubnych. Nasiona zaczynają kiełkować już powyżej 8 stopni Celsjusza, ale do prawidłowego wzrostu kukurydzy niezbędna jest temperatura przekraczająca powyżej 25 stopni Celsjusza.

Najlepszym podłożem do uprawy kukurydzy są gleby piaszczysto-gliniaste, a przy tym powinny być próchnicze, ciepłe, przepuszczalne oraz posiadać pH od 6,0-7,0. Roślina ta bowiem może nie dać plonów na podłożu podmokłym, ciężkim, gliniastym oraz na piaskach. Ponadto należy pamiętać, że kukurydza nie przyjmie się w miejscach, w których wcześniej uprawiane były warzywa cebulowe lub rzodkiewka.

Hodowla kukurydzy - na czym polega prawidłowa pielęgnacja? Kukurydza posiada pewne niezbędne do jej rozwoju wymagania pielęgnacyjne, są to głównie nawożenie, odchwaszczenie, podlewanie oraz spulchnianie ziemi. Roślina ta przede wszystkim wymaga odpowiednio zasobnych w składniki pokarmowe gleb, dlatego w słabszych podłożach wymagane jest specjalne nawożenie, do którego najlepiej nadają się nawozy wieloskładnikowe. Nawożenie gleby pod uprawę kukurydzy jest polecane również przed wysiewem nasion. Warto w ten sposób wzbogacić glebę nawozem azotowym, potasowym oraz fosforanowym.

Ponadto hodowla kukurydzy wymaga regularnego odchwaszczania, szczególnie w początkowym okresie rozwoju, kiedy wzrost rośliny jest dosyć powolny. Warto również spulchniać glebę uważając przy tym, aby nie uszkodzić wrażliwych korzeni.

Dodatkowo należy pamiętać, że kukurydza jest wrażliwa na niskie temperatury, a więc zbyt wczesny siew nie przyniesie pożądanych plonów, a także w razie przedłużającej się suszy zadbać o jej odpowiednie nawodnienie. Największe zapotrzebowanie na wodę kukurydza wykazuje w okresie kwitnienia oraz dorastania kolb. Sprawdź także, jak i kiedy sadzić czosnek. Z kukurydzy można przygotować wiele dań, ale najpopularniejsza jest chyba zwykła kukurydza gotowana z masłem i solą.

Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Wartości odżywcze kukurydzy

Wartości odżywcze tego warzywa są jednym z głównych powodów, dla których uprawa kukurydzy jest dzisiaj powszechna na całym świecie. Warzywo to bowiem jest niezwykle pożywne, dzięki sporej zawartości białka oraz skrobi, a także tłuszczów i fosforu. Bardzo znaczącym atutem tej rośliny jest również brak zawartości białek glutenowych w ziarnach. Dzięki temu z kukurydzy wytwarza się poza wysokowartościową paszą, mąkę, kukurydzę konserwową, kasze, płatki oraz oczywiście popcorn.

Wysoka zawartość witamin z grupy B oraz witaminy C, A, PP, a także kwasu foliowego i kwasu pantotenowego oraz potasu, manganu, magnezu, żelaza, sodu, selenu, fosforu, cynku, jodu i błonnika powodują, że warzywo to znajduje szerokie zastosowanie oraz znane jest również z posiadanych właściwości leczniczych. Ponadto kiełki kukurydzy są wartościowym źródłem witaminy C, H, PP, K i E a także żelaza, magnezu, potasu, wapnia i wielu innych mikroelementów. https://fajnyogrod.pl/porady/uprawa-kukurydzy-w-ogrodzie-bardzo-proste-zrob-sam-krok-po-kroku/

8 komentarzy:

  1. Witamina E ma właściwości antyoksydacyjne, które ważne są nie tylko dla zatrzymania procesów starzenia się skóry. Przeciwutleniacze mają także właściwości przeciwzapalne, które zwłaszcza dla pacjentów z chorobami o podłożu zapalnym – w tym RZS – mają szczególnie znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Indianko A po co ty siejesz kukurydzę? Lubisz popcorn czy o co chodzi ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Izabela czy konie pasą się już na twojej pięknej łące ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Kozłowska ukradła moje konie i nadal są ukradzione. Nie zwróciła zwierząt mimo wyroku sądu uniewinniającego mnie z fałszywych zarzutów rzekomego zaniedbywania koni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlaczego nie działasz w sprawie zwrotu koni? Wygląda jakby ci na nich nie zależało wcale. Dziwna jesteś.

      Usuń
  5. A kozy ci też już zwróciła? Kup kozy pewnie chętnie będą jeść trawę. Dużo masz tego pola - starczy dla kóz?

    OdpowiedzUsuń
  6. A nie możesz hodować choćby kóz żeby skubały trawkę ?

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!