poniedziałek, 23 maja 2022

Topinambur – staropolska bulwa – jak go uprawiać?



Topinambur – staropolska bulwa – jak go uprawiać?

Topinambur – znany również pod nazwą staropolska lub indiańska bulwa, ziemna gruszka czy karczoch jerozolimski – to nic innego, jak słonecznik bulwiasty.


https://allegro.pl/artykul/topinambur-staropolska-bulwa-jak-go-uprawiac-D5ym88LGrcw


Izabella INDIANKA Redlarska
Roślina, którą uznawano za chwast, pojawiająca się na stołach naszych przodków, kiedy bieda zaglądała im w oczy, wraca do łask. I to w jakim stylu! Wraz ze skorzonerą i brukwią jest serwowana w najdroższych restauracjach! Po wielu latach wraca moda na słonecznik bulwiasty, jest bowiem zdrowszy niż np. ziemniaki i bardziej odporny na warunki glebowe. Nie trzeba używać chemii, aby go uprawiać. Ponadto, w przeciwieństwie do ziemniaka, ma więcej zastosowań i można go jeść również na surowo. Pochodzenie Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus), pojawił się w Europie za sprawą Krzysztofa Kolumba, który oprócz pomidorów, ziemniaków, kukurydzy czy papryki przywiózł do Europy również topinambur. To właśnie ta niewielka, niepozorna bulwa – podarowana przez Indian – uratowała od głodu kanadyjskich osadników, a wiele wieków później również pomagała przetrwać Europejczykom, m.in. na przełomie XIX i XX w Polakom. Najbardziej popularna była na Śląsku. Topinambur występuje w kilku odmianach, które na ogół różnią się kolorem bulwy: od jasnobrązowych, przez różowofioletowe, po brunatne (w środku warzywo jest białe). Te jasne uważane są za najsmaczniejsze i to one pojawiają się na stołach. Pozostałe to raczej warzywa pastewne. W smaku po ugotowaniu przypominają nieco ziemniak z orzechową lub – jak niektórzy twierdzą – słonecznikową nutką (inni doszukują się smaku karczocha). Na surowo smakują podobnie jak rzepa. Staropolska bulwa to roślina ceniona nie tylko jako niedrogie pożywne i smaczne warzywo, ale również jako roślina lecznicza, zawiera bowiem dużo żelaza, magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jest też źródłem wielu witamin, w szczególności K i C. Wskazana przy leczeniu cukrzycy, chorób serca, przy odchudzaniu, idealna dla kobiet w ciąży ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego. Ponoć posiada też właściwości antynowotworowe. Słonecznik bulwiasty jest również rośliną ozdobną – jest wysoki (nawet do kilku metrów) i ma piękne, drobne, żółte kwiaty przypominające nieco miniaturowe słoneczniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!