piątek, 14 lipca 2017

WrotyczWrotycz

Wrotycz pospolity to zioło, które dzięki swoim przeciwrobaczym właściwościom znalazłozastosowanie w zwalczaniu kleszczy, komarów i innych owadów. Sprawdza się także w przebiegu chorób pasożytniczych, takich jak wszawica czy świerzb. Wszystko dzięki zawartości jednej substancji, która ma silne działanie toksyczne. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma wrotycz i czy jest on trujący.
Wrotycz pospolity to roślina o charakterystycznych żółtopomarańczowych kwiatach, której właściwości już dawno doceniono w ziołolecznictwie. Wrotycz znalazł zastosowanie przede wszystkim jako środek na kleszcze i inne robaki. Dawniej uważano, że działa on krzepiąco na żołądek, wiatropędnie i pobudza wydzielanie moczu. W medycynie ludowej stosowano go zwłaszcza przy zaburzeniach trawienia, spowodowanych spożyciem obfitych tłustych posiłków. Jednak kiedy odkryto, że główny składnik olejku eterycznego wrotyczu - tujon - jest silnie toksyczny, zalecono zaprzestanie doustnego stosowania tego zioła. Niekiedy tylko jest on jednym ze składników mieszanek ziołowych lub specyfików. Obecnie wrotycz zaleca się używać tylko zewnętrznie, na skórę.

Wrotycz na kleszcze i inne robaki

Wrotycz wydziela charakterystyczny zapach, który przypomina zapach kamfory, dlatego skutecznie odstrasza muchy, komary, mrówki, mszyce, molekleszcze i inne owady. Z tego powodu wrotycz znalazł zastosowanie jako repelent. Zioło można rozdrobnić, a następnie natrzeć nim skórę. Wrotycz można też zaparzyć, ostudzić i spryskać nim ciało. Można również zaopatrzyć się w olejek eteryczny z wrotyczu. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wolno go stosować bezpośrednio na skórę. Trzeba go rozcieńczyć z olejem (słonecznikowym, migdałowym, z nasion winogron) w proporcji - 15 kropli olejku na jedną piątą szklanki oleju.
Czy wrotycz jest trujący?
Ze względu na zawartość tujonu (nawet do 70 proc.), wrotycz został uznany za roślinę toksyczną i nie zaleca się go spożywać. Warto wiedzieć, że dawniej zatrucia tujonem najczęściej miału miejsce w przypadku nadmiernego spożycia alkoholi z dodatkiem ekstraktów lub olejków wrotycza (i innych roślin, które zwierają ten składnik) - wódek, nalewek, likierów.

Wrotycz pospolity na wszy i świerzb

Ze względu na zawartość tujonu, wrotycz działa także przeciwpasożytnczo. Obecnie stosuje się zewnętrznie, na skórę, dostępne w aptekach wyciągi alkoholowe z kwiatów wrotyczu przeciw wszomświerzbowcom inużeńcom. W przebiegu tych chorób można zewnętrznie zastosować także napar z tego zioła.
Odwar z kwiatów wrotyczu na wszy
Składniki: 1 łyżka  kwiatów wrotyczu, 1/2 łyżki ziela macierzanki lub ziela tymianku albo ziela piołunu
Sposób przygotowania: zioła wsyp do garnuszka i zalej 1 szklanką wrzącej wody. Następnie ogrzewaj powoli pod przykryciem do wrzenia (nie gotuj). Odstaw na 15 min i przecedź. Stosuj zewnętrznie w świerzbie i wszawicy głowowej i łonowej. W przypadku wszawicy głowowej włosy obficie zwilżyć płynem i zawiązać chustką na 2-3 godz. Następnie głowę umyć i wyczesać gęstym grzebieniem. Po 24 godz. włosy zmyć ciepłym octem i wyczesać gęstym grzebieniem w celu usunięcia gnid. Oba zabiegi powtórzyć po 6-7 dniach. Możliwym skutkiem ubocznym może być podrażnienie skóry.
Przepis pochodzi z: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
 

Wrotycz na opryszczkę?

W medycynie ludowej od dawna wiadomo, że wrotycz wykazuje także silne działanie przeciwwirusowe. Teraz przekonali się o tym naukowcy z z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, którzy na łamach magazynu "Phytotherapy Research" przekonują, że zioło to może zwalczyć wirusa opryszczki. Wszystko dzięki substancji o nazwie aksylaryna, którą można znaleźć zarówno w korzeniu, jak i części naziemnej rośliny. W trakcie badań odkryto, że wrotycz zawiera także partenolid - substancję o silnym działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.

Wrotycz na bóle reumatyczne

W lecznictwie ludowym wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu stosowany jest do nacierania w bólach spowodowanychreumatoidalnym zapaleniem stawów czyartretyzmem (dną moczanową).
Wrotycz - działania niepożądane
Po podaniu doustnym wyciągu lub sproszkowanych kwiatów wrotyczu może nastąpić podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, macicy i nerek, a po większych dawkach -zawroty głowy, krwiomocz, kurcze oraz utrata świadomości. Poza tym wrotycz może powodować halucynacje.

http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/wrotycz-na-kleszcze-i-inne-robaki-wlasciwosci-i-zastoswoanie-wrotyczu_43697.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!