środa, 20 stycznia 2016

Znalezione w sieci

Warto pamiętać: Dzisiejsza opozycja składająca się z PO, PSL powiększyła dług Polski o setki mld zł, a teraz gra na wzrost kosztów jego obsługi. Ciekawe, kto na tym zyska...?

Histeria z powodu utraty władzy i wpływów, jaką w ostatnich tygodniach mogliśmy obserwować ze strony środowisk PO-PSL, wspieranych przez "Gazetę Wyborczą" czy Nowoczesną, przyczyniła się do uruchomienia międzynarodowej nagonki wycelowanej bezpośrednio w nasz kraj. To też było powodem, dla którego amerykańska agencja ratingowa S&P obniżyła wiarygodność finansową Polski. Teraz przyjdzie nam płacić znacznie wyższe odsetki za setki miliardów złotych długu, którego powstanie zawdzięczamy poprzedniej ekipie rządowej.

Jeśli nie brać pod uwagę konsekwencji "skoku" na pieniądze Polaków zgromadzone na rachunkach emerytalnych w OFE, to w ubiegłym roku całkowity dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczył pułap biliona złotych (tj. tysiąca miliardów). Licząc tą metodologią (tak jakby nie było akcji z OFE) - przez 8 lat rządów PO-PSL dług wzrósł o blisko 500 mld zł. Paradoks rządów Platformy Obywatelskiej polegał na tym, że mimo dobrej sytuacji makroekonomicznej i wysokiego (jak na Europę) wzrostu gospodarczego, ekipa ta nieustannie zaciągała nowe długi, powiększając tym samym całkowite zadłużenie naszego kraju. 

Teraz, kiedy trwa zmasowana międzynarodowa nagonka na Polskę, uruchomiona działaniami partii, które przegrały wybory (PO & PSL) wspartych przez środowiska "GW" oraz Nowoczesnej, koszty obsługi wygenerowanego przez poprzednią ekipę rządową długu prawdopodobnie znacznie wzrosną. Powodowana względami politycznymi decyzja agencji ratingowej Standard&Poor's (która w ostatni piątek obniżyła rating Polskiego długu w walutach obcych z "A-" do "BBB") może się przyczynić do wzrostu oprocentowania udzielanych Polsce pożyczek (niezbędnych na rolowanie długów ekipy PO-PSL). Nie dość tego, wysokie kursy walut obcych (głównie euro) dodatkowo wywindują koszty obsługi długu naszego kraju. 

Kto jest najbardziej zadowolony z takiego obrotu spraw? Kto na tym najwięcej zyska? Kto zgarnie największą kasę? Otóż będą to zagraniczni wierzyciele naszego kraju w postaci zachodnich rządów, banków czy funduszy. Nie dość, że zarobią więcej na odsetkach, to jeszcze zgarną bonusy za słaby kurs złotego. 

4 komentarze:

 1. Witaj, długi rosną zastraszająco od 89r. spowodowane przez ułomnych polityków każdej opcji, łącznie z tą obecną tylko pod innymi szyldami, uważam długi za vdługi polityczne partii rządzących tym krajem przez 25 lat demokracji a nie jak to oni określają dług publiczny...ironia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korekta - aktualny rząd Prawa i Sprawiedliwości chce nas z ekonomicznej zapaści wyciągnąć, stąd jego zdecydowane, konkretne ruchy, poczynające od tych instytucji, które pozytywne ruchy blokują. Takimi instytucjami jest platfusowy TK i media publiczne czyli dwie władze działające na przekór demokratycznie wybranej przez lud polski nowej władzy z Premier Szydło na czele.

   Usuń
 2. Cóż!... Wreszcie trafiłem na wytrawnego znawcę światowej ekonomiki!! Gratulacje! Wyjątkowo trafne spostrzeżenia!
  Powinnaś właściwie ruszyć do Warszawy, bo choć tam dużo fachowców, to jeszcze jedna kompetentna osoba nie zawadzi!
  Pozdrawiam!
  Padre!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, duży intelekt oznacza doskonałe rozumienie skomplikowanych mechanizmów polityczno-ekonomicznych :-)
   Jednakowoż ja tego powyższego postu nie napisałam.
   Wkleiłam go tu, bo się z nim zgadzam :-)

   Usuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!