niedziela, 31 stycznia 2016

Koniom Indianki ochwat nie grozi :-)

Koniom Indianki, hodowanym naturalnie - ochwat nie grozi. Mają zdrowe, twarde kopyta. Nigdy nie miały ochwatu i nie zamierzają mieć.

Zagrożone ochwatem są zaś konie tych właścicieli, którzy trzymają konie uwięzione za kratami boxów angielskich.


"Ochwat to zmora wielu właścicieli i hodowców koni gdyż wiąże się z wyłączeniem zwierzęcia z użytkowania. Często jest to stan uważany za nieuleczalny co w większości przypadków jest błędem. Ochwat można wyleczyć. Na wstępie warto powiedzieć, że choroba ta jest chorobą cywilizacyjną tych zwierząt, która pojawiła się dopiero po wprowadzeniu stajennego systemu utrzymania oraz kucia koni.

W encyklopedii znajdujemy suchą definicję tej choroby : ochwat u konia to rozlane zapalenie tworzywa kopytowego okrywającego kość kopytową. Wyróżnić można dwa rodzaje ochwatu – ostry i przewlekły. Najczęściej choroba ta dotyczy przednich kończyn, lecz może pojawić się też we wszystkich czterech kopytach. Nieleczona, ostra postać ochwatu zazwyczaj przechodzi w ochwat przewlekły, który jest przyczyną trudnej do zlikwidowania kulawizny.

Rodzaje ochwatu określa się w zależności od wywołującego go czynnika . Ochwat mechaniczny polega na zapaleniu będącym wynikiem przeforsowania kopyt. Pojawia się u koni, które przyzwyczajone do miękkiego terenu są użyte nagle do dużej pracy po kamienistych lub utwardzonych drogach. Dochodzi do niego również na skutek zbyt dużych obciążeń podczas pracy, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie ciężaru jeźdźca do konia, zważając na to, że nie powinien on dźwigać więcej niż 20% swojej masy. Istotne jest również stopniowanie wysiłku, szczególnie po dłuższej przerwie.

Nowe badania wykazują, że jedną z częstszych przyczyn pojawienia się ochwatu może być fakt karmienia koni paszą zawierającą węglowodany niestrukturalne (skrobia, pektyny, fruktany) . Normalne ilości są przetwarzane w jelicie cienkim, jednak nadmiar ich może powodować, że cukry te przedostają się do jelita grubego, tam fermentują i dają objawy zatrucia. Zatrucie może być też wywołane przez martwą tkankę (zalegające łożysko – wówczas mówimy o „ochwacie poporodowym"; powodem zatrzymania łożyska często jest brak ruchu ciężarnej), duże stężenie martwych robaków w jelitach po odrobaczeniu, wlewy, iniekcje. Spory wpływ na zdrowy stan kopyt i zagrożenie wystąpieniem ochwatu mają warunki utrzymania. Obecnie dobrostan koni oznacza tyle co utrzymanie ich z dala od natury, co coraz częściej niesie fatalne konsekwencje i wynika z faktu, że wygoda człowieka jest najważniejsza.

Tylko odpowiednia ilość ruchu zapewnia zdrowie kopyt poprzez prawidłową cyrkulację krwi. Koń rusza się znacznie więcej, kiedy ma możliwość przebywania na dworze z innymi końmi, niż kiedy żyje w stajni.

Oczywiście, ta porcja ruchu, którą koń otrzymuje poprzez trening, jest jak najbardziej pożądana, lecz jest to w większości przypadków ruch tak ograniczony w czasie i ilości, że nie jest w stanie zrekompensować koniowi zastałego w pozostałej części trybu życia. Z tego powodu jest tak bardzo ważne, aby dać koniowi możliwość częstego i długiego przebywania na porządnych i możliwie dużych wybiegach.

Konie które miały ochwat lub znajdują się w grupie ryzyka, nie powinny być wypasane wówczas, gdy trawa jest bogata we fruktany i skrobię, tzn. gdy trawa bujnie rośnie (na wiosnę), w porze gdy w nocy są przymrozki a w dzień duże nasłonecznienie lub gdy pastwisko jest mocno eksploatowane przez konie. Najmniej węglowodanów niestrukturalnych trawa zawiera wczesnym rankiem.

Dobrym rozwiązaniem dla koni będących w grupie ryzyka ochwatu, jest umożliwienie im pobierania paszy w małych ilościach, np. podawanie siana w siatkach z możliwie małymi oczkami, lub zakupienie tzw. kagańców pastwiskowych. Najlepszym rozwiązaniem, a na pewno skutecznie wymuszającym ruch jest Padock Paradise gdzie konie z pastwiska korzystają nocą, a w dzień spacerują po ścieżce na której można zawiesić siatki z sianem w kilku miejscach co skutecznie wymusza na koniach przemieszczanie się."

Dla Sklep Zdrowy Koń - Malwina Kupiec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!