czwartek, 25 sierpnia 2016

Prokuratorzy będą odpowiadać za zaniedbania i bezduszność!

Zbigniew Ziobro: prokuratorzy będą odpowiadać za zaniedbania i bezduszność

"Specjalny wydział powołany w ramach struktury prokuratury ds. ścigania przestępstw prokuratury i sędziów będzie zajmował się sprawami, które budzą poważne wątpliwości - poinformował dzisiaj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Bezduszność działań prokuratorów musi budzić sprzeciw. Lekceważenie spraw musi budzić sprzeciw - zaznaczył minister.

Minister Ziobro podkreślał, że ceni zdecydowaną większość prokuratorów i będzie starał się poprawiać ich warunki pracy, ale jednocześnie polskiemu wymiarowi sprawiedliwości potrzebna jest realna odpowiedzialność prokuratorów za zaniedbania i bezduszność. - Będą prowadzone śledztwa, będą kasacje, musi być ścieżka dyscyplinarna. Nikt nie jest bezkarny - podkreślał.

- Ja nie jestem tu od dbania o korporacyjne interesy, a o dobro obywateli. W szczególności w tych przypadkach, gdy zagrożone jest życie obywatela - po to obywatele płacą podatki. (...) Jestem przekonany, że prokurator to zawód z misją. Prokuratorzy bez empatii nie powinni po prostu pełnić tego zawodu. (...) Bezduszność działań prokuratorów musi budzić sprzeciw. Lekceważenie spraw musi budzić sprzeciw - zaznaczył minister.

- Powodem moich działań są zatrważające sytuacje. Znamy przypadki, gdy wymiar sprawiedliwości notorycznie ignorował i lekceważył informacje, które wskazywały na zagrożenie czy niebezpieczeństwo i wymagały interwencji. Tu można podać przykład małej Klaudii z Pucka (zabitej przez rodziców zastępczych - red.). W efekcie bezczynności wymiaru sprawiedliwości doszło do brutalnego zabicia Klaudii. Nie ma mojej zgody na takie postępowanie prokuratorów, którzy nie chronią życia słabszych. Będę bronił prokuratorów, gdy będzie trzeba, ale nie w takich sytuacjach - podkreślał Ziobro.

Minister podał również przykład z Poznania jako kolejny powód podejmowania działań dyscyplinujących w stosunku do prokuratorów. - W Poznaniu młoda kobieta błagała wręcz o pomoc prokuratorów. Czuła się zagrożona ze strony byłego partnera, który znęcał się nad nią i groził jej. Spotkało się to z powolną, biurokratyczną, bezduszną postawą prokuratury. 

W mojej ocenie również miały miejsce zaniedbania wobec ponawianych przez kobietę próśb. Skończyło się tragicznie, Monika została zamordowana. (...) Nie ma mojej zgody na taką bierność i bezduszność. Zleciłem prowadzenie śledztwa, aby ocenić, czy doszło rzeczywiście do zaniedbań, które pociągną do odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów. To dramat, kiedy finałem bezczynności jest śmierć kobiety - dodał.

Minister Ziobro podkreślił, że jego działania to: "sygnał dla wszystkich prokuratorów". - Niepokojące sygnały będą sprawdzane. Podkreślę, że nie jestem po to, by strzec interesu prokuratorów. (...) Podkreślę jednocześnie, że szanuję i cenię ogromną część prokuratorów. To oni na moją prośbę analizowali śledztwa, które wzbudziły poważne podejrzenia i stały się podstawą do podjęcia działań o charakterze dyscyplinarnym - skonkludował."


2 komentarze:

  1. To prawda,prokuratorzy trzymają się ściśle procedur i litery prawa .ale prawo musi być dla ludzi.Jak jest złe to trzeba prawo zmienić .Nasz kodeks prawny jest skostniały.
    Najgorzej jest jak policja złapie winnego ,nieraz narażąjąc własne życie ,a prokurator go po 24 godz. albo zaraz wypuści .
    A potem on idzie do domu ,po drodze się upije i katuje biedną kobietę ,ktora go podała na policję.Dopiero jak ją zabije to wkracza prokurator.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem prokuratorzy nie trzymają się ściśle prawa, lecz naginają je swobodnie, podpierając się uzasadnieniami z sufitu, mającymi się nijak do sprawy i nieprzystającymi do dowodów. Przynajmniej ci, z którymi miałam do czynienia. W moich oczach są oni niewiarygodni i niegodni zaufania.

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!