poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Jazda na oklep


JAZDA NA OKLEP, FAQ

Jazda na oklep jest kolejną przyczyną ekscytacji u początkujących jeźdźców. W stajniach nie otrzymujecie dostatecznych informacji na temat tego sposobu jazdy. Po prostu wsiadacie na "gołe" konie i jeździcie przez godzinę, albo pod koniec jazdy w siodle macie owo siodło zdejmowane. Praktycznie bez żadnych wyjaśnień. I potem pytacie się...


CZY JESTEM GOTOWA DO JAZDY NA OKLEP?
Jazda na oklep to nie skoki — nie trzeba być gotowym do nauki jazdy na oklep. Zauważ, że hipoterapia bardzo często przebiega na oklep — a osoby wymagające hipoterapii to nie zawodowcy, lecz często osoby nie w pełni sprawne ruchowo. Co więcej, jest parę stajni, w których nauka jazdy rozpoczyna się od jazdy na oklep. Dopiero po wprowadzeniu galopu bez lonży daje się uczniowi siodło. Czy to dobra metoda — tego nie potrafię osądzić. Jednak wierz mi, niezależnie od poziomu jazdy — jesteś gotowa do jazdy na oklep.


oklep4.jpg


JAKIE SĄ ĆWICZENIA NA JAZDĘ NA OKLEP?
Nie ma ćwiczeń na jazdę na oklep. Czemu? Bo jazda na oklep to już ćwiczenie samo w sobie. Jego celem jest lepsze wyczucie konia, znalezienie równowagi.


TRACĘ RÓWNOWAGĘ — CO ROBIĆ?
Jeśli jeżdżąc na oklep tracisz równowagę, to musisz zrobić dwie rzeczy: zmniejszyć stopień trudności jazdy (wolniejsza jazda, większe łuki, wygodniejszy koń) oraz jeździć więcej. Jazda na oklep ma przede wszystkim wyrobić Twoją równowagę, a nie ma innego sposobu niż tę równowagę zaburzyć. Twoim zadaniem jest tracić równowagę (tak, właśnie!) a następnie ją odnajdywać.


RZĄD DO JAZDY NA OKLEP — CZEGO POTRZEBUJĘ?
Do jazdy na oklep zakładasz koniowi ogłowie, oczywiście pozbawione sztucznych pomocy typu wytok czy wypinacz — nie trzeba tłumaczyć czemu. Często przydaje się czaprak pod siedzenie, a jeśli często jeździć na swoim wykłębionym koniu na oklep — polecam specjalne siodła do jazdy na oklep.
oklep1.jpg


PO JEŹDZIE JESTEM OBITA...

Szczególnie bolesne są przejścia z galopu do kłusa, prawda? No cóż... Są konie, na których nie sposób się obić. Moje przytłuste koniki polskie, wierz mi, są jak kanapy. Sposoby na nieobijanie się:
• zmiana konia z wykłębionego na takiego o "płaskim" kłębie
• używanie czapraka, a najlepiej padu ujeżdżeniowego
• zakup "siodła" do jazdy na oklep (specjalnej podkładki)
• bardziej statyczna jazda
Dodatkowo przypominam, że założenie koronkowej bielizny jest praktycznie samobójstwem.

CZY TO DLA KONIA WYGODNE?

Niezbyt. Nie bez przyczyny jeździmy w siodle i w siodle jeżdżą nawet najwybitniejsi jeźdźcy. Nie chodzi tu tylko o wygodę jeźdźca! Bez siodła ciężar jeźdźca rozkłada się na bardzo niewielkiej powierzchni. Innymi słowy "wbijamy" się koniowi w grzbiet. Po drugie, częściej tracimy równowagę, co jest dla konia niewygodne i nieprzyjemne. Po trzecie, większość jeźdźców słabiej jeździ na oklep i po prostu obijamy koniowi grzbiet naszym podskakiwaniem, zsuwaniem się. Dlatego nauka jazdy na oklep, według mnie, powinna przebiegać powoli — z szacunku dla grzbietu konia.

CZY JAZDA NA OKLEP POPRAWI MÓJ DOSIAD?

Jeśli przez dosiad rozumiemy tylko "sposób siedzenia na koniu" to raczej nie. Jeśli do definicji dodamy także "równowagę" to tak. Z pewnością po lekcjach jazdy na oklep będziesz siedzieć swobodniej w siodle, a Twoje umiejętności jazdy podskoczą. Najpewniej nowo nabyta umiejętność poprawi Twoją koordynację, która pewnie wpłynie na dosiad.

JAK WYGLĄDA DOSIAD NA OKLEP?

Jeździmy tak samo jak w siodle bez strzemion. Zachowujemy te same zasady jazdy. To co się zmienia to czasem konieczność mocniejszego odchylenia się do tyłu i powtarzanie sobie — nie spinaj się, rozluźnij się...

oklep2.jpg


CZY ŁATWIEJ JEST SPAŚĆ?

Jeśli do tej pory jeździłaś w siodle, to tak, łatwiej jest spaść. Jednak nikt nie rzuci cię od razu na głęboką wodę — lekcja jazdy na oklep musi tak przebiegać, by do upadku nie doszło :)

CO ZROBIĆ BY NIE SPAŚĆ?

Jeździmy na spokojnych koniach. Gdy tracimy równowagę tak, że zaraz spadniemy, zaprzestajemy wykonywać ćwiczenie, trochę obniżamy trudność ćwiczenia. Np. jeśli ciągle spadasz w galopie to — na litość boską! — nie galopuj. Instruktor powinien zastanowić się nad ćwiczeniami i przebiegiem lekcji tak, abyś robiła postępy bez upadków.

JAK WYGLĄDA LEKCJA JAZDY NA OKLEP?

Tak samo jak każda inna lekcja jazdy, z tym, że na trochę niższym poziomie. Tzn. jeśli na jeździe w siodle zaczęłaś samodzielnie galopować dwie lekcje temu, to na oklep samodzielny galop raczej się nie pojawi. Wykonasz za to dużo ćwiczeń na równowagę. Przypomnisz sobie kładzenie się na koniu, młynek, wyrzuty i wymachy. Pewnie też będziesz robić dużo serpentyn, wężyków, kół.

oklep3.jpg


JAK WSIĄŚĆ BEZ SIODŁA?

Nie polecam wskakiwania na konia, jeśli nie jesteś w tym dobra — po co konia męczyć naszym obijaniem się o niego? Lepiej użyj schodków, krzesła lub innego podestu po którym zwyczajnie wsiadasz na konia. Jeśli nie ma niczego w pobliżu, poproś drugą osobę o pomoc. Dwa najpopularniejsze sposoby wsiadania z pomocą drugiej osoby to:
Po kolanie — jeśli Kon jest niewielki, niech pomocnik uklęknie, a Ty użyj jego kolana jako podestu (uwaga — obserwujcie konia, czy nie jest zaniepokojony)
Wrzut — pomocnik chwyta cię za lewą stopę, na trzy wybijasz się z ziemi, a dodatkowo jesteś podrzucona do góry.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Jeżdżąc na oklep musimy się pogodzić z tym, że będziemy bardzo brudne od konia. Będziemy mieć od niego... zaklejki. Jeśli to lato, to przesiąkniemy potem konia, jeśli okres linienia — będziemy mieć dywan na pupie. Dlatego ubierzmy się w to, czego nam raczej nie żal. Ciekawostka — na oklep można spróbować jeździć w krótkich spodenkach. Zwykle nie dojdzie do obtarć. Pomimo braku strzemion, zakładamy sztyblety — chronią one nas przed i po jeździe. Nadepnięcia na nogi zaopatrzone w sandały szybko oduczają noszenia sandałów i klapek przy koniach.

SKOKI BEZ SIODŁA

Czasem jeźdźcom zaawansowanym wprowadza się skoki bez siodła. Nie są one szczególnie trudne, jeśli koń miękko skacze, z wyczuciem, prawidłowym wybiciem. Gorzej, jeśli skok jest nietypowy — wtedy skoki bez siodła okazują się nieprzyjemne i niebezpieczne. Poza tym pamiętajmy o końskich grzbietach i tym, jak bardzo narażone są na niewygodę związaną z naszą fanaberią skoków na oklep.CZY MOŻNA ANGLEZOWAĆ I JECHAĆ W PÓŁSIADZIE?

Wykonuje się takie ćwiczenia, jednak jest to raczej sztuka dla sztuki. Częściej wykonujemy półsiad — np. jadąc po pochyłościach. 


http://www.konnacafe.pl/starakonna/oklep.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!