poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Jak jeździć konno?

Pora na trochę ściąg.
Co prawda półka Indianki ugina się od podręczników do nauki jazdy i treningu koni, ale na rozgrzewkę warto coś takiego sobie zaaplikować, tym bardziej, że Indianka czyta głównie w nocy, bo w dzień pracuje:

Jak jeździć konno?

Nauka jazdy konnej to trudne, ale bardzo ekscytujące doświadczenie. Stosowanie się do poniższych wskazówek pomoże ci sprawnie i bezpiecznie przejść kilka pierwszych lekcji jazdy konnej. Jazda konna to jedna z najbardziej absorbujących dyscyplin. Jest idealna dla każdego, kto lubi towarzystwo zwierząt, a ponadto wpływa korzystnie na naszą postawę, wzmacnia mięśnie nóg i kręgosłupa oraz poprawia pracę układu krążenia. Musisz jednak pamiętać, że koń to nie samochód. To żywe stworzenie, które ma własny rozum i decyduje czy cię słuchać, czy nie. Duże znaczenie ma więc twoja postawa. Każdy kto planuje naukę jazdy konnej powinien wcześniej zrobić swego rodzaju rozeznanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci zachować bezpieczeństwo podczas pierwszych lekcji jazdy konnej.
Jak jeździć konno?
Jak się ubrać do jazdy konnej.

Bardzo ważną rzeczą jest oczywiście kask. Jeżeli zapiszesz się do profesjonalnej szkoły jazdy, powinni zapewnić ci wybór kasków różnych rozmiarów. Prawidłowo zapięty kask powinien dobrze przylegać do brody, ale nie może być zapięty zbyt mocno, żeby nie uciskał. Buty do jazdy konnej powinny mieć 1-2 centymetrowy obcas. Mały obcas zapobiega ześlizgiwaniu się stopy ze strzemion. Idealne są buty do kolan, gdyż zapobiegają ocieraniu łydek jeźdźca o pasek, na którym zawieszone jest strzemię. Każdy kto myśli poważnie o jeździe konnej powinien zainwestować w dobrej jakości nakrycie głowy i buty. Idealnie gdyby jeździec posiadał bryczesy. Jeansy nie są najlepsze do jazdy konnej- ślizgają się na siodle, a szwy uwierają w nogi.
Jak wsiąść na konia.

Budowanie relacji z koniem jest jak budowanie relacji z ludźmi. Tylko twój spokój i okazane zaufanie spowoduje, że koń ci zaufa. Nie od razu koń pozwoli ci wkroczyć w swoją przestrzeń. Połóż dłonie na jego pysku i głaskaj go delikatnie. Nawet jeżeli się boisz, nie okazuj tego, bądź przyjacielski i pewny siebie. Początkujący nigdy nie powinien chodzić obok konia, żeby zwierze nie miało okazji go kopnąć. Nigdy też nie powinieneś podchodzić do konia prosto od przodu lub od tyłu. Konie mają oczy po bokach głowy, więc gdy podchodzisz do nich prostopadle trafiasz, na martwy punkt, w którym cię nie widzą. Aby uniknąć sytuacji, w której koń będzie zaskoczony twoją obecnością podchodź do niego z boku i stawaj mniej więcej na wysokości jego przednich kończyn. Bardziej doświadczony jeździec wsiada zwykle od lewej strony. Początkujący może korzystać ze schodka, który ułatwi jemu zadanie i odciąży konia.

Prawidłowa pozycja do jazdy.

Dobra pozycja do jazdy pomaga utrzymać równowagę i ułatwia utrzymywanie się w siodle. Dobry jeździec jest zawsze w harmonii z naturalnymi ruchami konia, więc równowaga jest jedną z najważniejszych części jazdy konnej. Zła pozycja wpływa negatywnie na naturalne ruchy konia i zwiększa bolesność mięśni jeźdźcy. Aby przybrać właściwą pozycję musisz przedłużyć długość tułowia o miednicę i zaangażować mięśnie brzucha. Siedź prosto. Utrzymuj prosty kręgosłup i kości schowane w naturalnej pozycji, nie wychylone ani do przodu ani do tyłu. Głowę trzymaj prosto i spoglądaj między uszami konia w kierunku jazdy. Gdy skręcasz głowę lub patrzysz w dół, zwiększasz nacisk na jedną stronę konia wybijając go tym samym z równowagi. Myśl wiec o tym by utrzymać głowę dokładnie w środku pomiędzy jednym a drugim uchem konia. Bardzo ważne jest, by utrzymać stopy w strzemionach. To pomaga zachować równowagę. Patrząc z boku na jeźdźca ramiona, biodra i kostki powinny stanowić linię prostą. Będzie to dosyć łatwe do osiągnięcia, gdy strzemiona będą dobrze dopasowane do twojego wzrostu.

Jak trzymać lejce.

Wodze działają jednocześnie jako kierownica i hamulec. Są one połączone z kawałkiem metalu (wędzidłem), który spoczywa w ustach konia. Wodze zawsze powinny pozostawać pod kontrolą jeźdźca, nie może ich całkowicie zwolnić, bo potem będzie trudno odzyskać kontrolę nad koniem. Podnieś wodze obiema dłońmi, umieść je między palcem środkowym i małym. Zegnij delikatnie palce w koło nich i na wierzchu połóż kciuk. Początkujący powinni starać się przy tym zrelaksować i uniknąć napinania ciała. Zamiast tego skup się na wyczuciu ruchu konia i utrzymaniu prostej pozycji. Podczas jazdy konnej uruchamia się mięśnie, których większość z nas nie używa na co dzień, więc po lekcji weź gorącą kąpiel, by zmniejszyć napięcie i ból mięśni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!