poniedziałek, 11 lutego 2013

Votum nieufności wobec rządu Tuska

Polakom należy się nowy rząd, dobry rząd. Zasługujemy na nowe, dobre, uczciwe władze, które zadbają o nas, jak o swoje dzieci. Pora na zmianę rządu!


"Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Dokument trafił do marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński, który stwierdził, że skład swego gabinetu zaprezentuje za tydzień. Dokument złożony przez PiS składa się z dziewięciu stron: dwie strony to uzasadnienie prawne, siedem - personalne dotyczące kandydata na szefa rządu, czyli prof. Piotra Glińskiego.

 Skład gabinetu Piotra Glińskiego poznamy za tydzień. Ma on się składać z ponad 20 osób.
– To wybitni specjaliści z różnych dziedzin,  w niektórych przypadkach niekwestionowani – zapewnia kandydat na premiera. Również w przyszłym tygodniu ma dojść do jego spotkania z klubami parlamentarnymi."
źródło:
Co to jest votum nieufności?
Wotum nieufności – podjęta w specjalnym głosowaniu uchwała parlamentu w systemie rządów parlamentarno-gabinetowych, wyrażająca brak zaufania do działalności ministraalbo rządu, prowadząca do ich dymisji. Jest to instrument egzekwowania politycznej odpowiedzialności ministra czy rządu.

Procedura w Polsce[edytuj]

Procedura uchwalania wniosku o wotum nieufności wobec całej Rady Ministrów w Polsce:
 • wniosek o uchwalenie wotum nieufności w formie pisemnej może złożyć na ręce Marszałka Sejmu grupa co najmniej 46 posłów,
 • treść musi zawierać projekt uchwały zawierający wyrażenie wotum nieufności dla całej Rady Ministrów oraz imienne wskazanie kandydata na stanowisko Prezesa przyszłejRady Ministrów - jest to tak zwane konstruktywne wotum nieufności - pozwala żywić nadzieję, że decyzja o wyrażeniu wotum nieufności dla aktualnego rządu da jednocześnie początek formowaniu nowego gabinetu,
 • Marszałek Sejmu ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia Premiera i Prezydenta o wpłynięciu wniosku ,
 • głosowanie musi się odbyć nie wcześniej niż po upływie 7 dni od złożenia wniosku,
 • uchwalenie wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (czyli 231),
Konsekwencją uchwalenia takiego wniosku Radzie Ministrów jest obowiązek Premiera do złożenia dymisji Rady Ministrów na ręce Prezydenta RP, który to jest zobowiązany do przyjęcia dymisji i powierzenia Radzie Ministrów dalszego pełnienia funkcji do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
Konstruktywne wotum nieufności – rodzaj wotum nieufności, zabezpieczający przed pochopnym odwołaniem rządu przez parlament i tym samym zabezpieczający przed destabilizacją systemu politycznego. W tym rozwiązaniu głowa państwa przyjmuje dymisję rządu tylko wtedy, gdy część parlamentu, która wystąpiła o wotum nieufności, jednocześnie zgłosiła i uzyskała poparcie większości parlamentu dla kandydata na nowego premiera[1].
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie artykułu 158 Konstytucji, może uchwalić wotum nieufności w stosunku do Rady Ministrów większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów, wskazując jednocześnie imiennie kandydata na nowego Prezesa Rady Ministrów[2].

2 komentarze:

 1. Tylko niech profesor Gliński uważa na siebie i nie podaje za szybko składu nowego gabinetu, bo jak wszystkim wiadomo w Polsce grasuje "seryjny samobójca" który już skosił kilka ważnych postaci, łącznie z Lepperem, gen. Petelickim i świadkami zeznającymi w śledztwie dot. "katastrofy" smoleńskiej i mogliby ci kandydaci nie doczekać głosowania w sprawie zmiany rządu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tusk musi odejść! :)
  Koniec latania odrzutowcami za Polaków pieniądze!
  Mam tu dla niego odpowiedniejszy środek transportu: taczkę do gnoju :)))

  OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!