czwartek, 12 listopada 2020

Slow life: na czym polega ten styl życia? Zasady slow life - PoradnikZdrowie.pl

Ja slow life postrzegam nieco inaczej, jako powrót do korzeni, do tradycji, jako kultywowanie tradycji oraz inspirowanie się nią, ale z ciekawością przeczytałam ten poniższy artykuł, by zobaczyć co poprzez slow life rozumieją inne osoby.

Indianka

Spis treści:

  1. Slow life: jak powstała ta filozofia?
  2. Slow life: na czym polega?
  3. Slow life: zasady
  4. Slow food
  5. Slow fashion
  6. Slow cosmetics
  7. Slow business
  8. Slow parenting
  9. Slow travel

Slow life: jak powstała ta filozofia?

Slow life to idea, która ma swoje początki… w bojkocie restauracji McDonald's. W 1986 roku w Rzymie włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini stanowczo zaprotestował przeciwko dominacji słynnej sieciówki i temu, że serwuje szybkie i nie zawsze najzdrowsze jedzenie typu fast food.

O proteście Włocha stało się głośno, a restauratorzy w odpowiedzi na fast food zaczęli mówić o slow food i takie właśnie dania gotować. Slow food oznacza świeże, naturalne składniki, żadnych półproduktów i mrożonek, czasochłonne przygotowywanie posiłku zamiast kilkuminutowego odmrażania czy smażenia.

Dzisiaj slow life to nie tylko slow food, ale i slow fashion, slow travel, slow parenting, a nawet slow cosmetics czy slow business. Pojęcie "slow life" jest więc bez wątpienia coraz popularniejsze, jednak w Polsce jeszcze zdecydowanie nie powszechne. Jak wynika z raportu Naturativ "Slow life w Polsce 2018"1, samo pojęcie „slow life" rozpoznaje 27% badanych (grupa, która wzięła udział w badaniu to 1917 osób), a 26% z nich, według deklaracji, zwraca uwagę na to, czy kupowana żywność jest ekologiczna, a 25% respondentów kupuje kosmetyki naturalne, również stanowiące część filozofii slow life.

Slow life: na czym polega?

Na pytanie, czym konkretnie "slow life" jest, ankietowani odpowiadali, że w filozofii tej chodzi o życie "tu i teraz", "porozumienie i wspólny język z bliskimi", "życie w spokoju i bez pośpiechu", "równowagę między życiem prywatnym a zawodowym". Tak rzeczywiście jest – poznaj najważniejsze zasady filozofii życia w rytmie slow!

Slow life: zasady

1. Wyznacz sobie cele

Innymi słowy, chodzi o nauczenie się nieprzywiązywania wagi do nieważnych spraw i tracenia czasu na błahostki. Osoby żyjące w duchu slow life zamiast spędzania kilku godzin przed telewizorem czy z nosem w komórce, wykorzystują dany im czas na osiągnięcie ważnego dla siebie celu. Nie marnotrawią sił.

2. Zadbaj o relacje z najbliższymi

Teoretycznie osoba wyznająca idee slow life przykłada bardzo dużą wagę do równowagi między swoim życiem prywatnym a zawodowym. Nie sjest pracownikiem korporacji, żyjącym 24 h na dobę sprawami firmy. Jeśli prowadzi swój biznes, a nierzadko tak się zdarza, to chęć pracy wynika u niej z pasji, podążania ze wyżej wspomnianym celem.

3. Dbaj o siebie

W slow life ważne są nie tylko relacje z innymi ludźmi, ale też życie w zgodzie z samym sobą. Co to górnolotne stwierdzenie oznacza? Że warto nie tylko znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla siebie, choćby miało to być nawet pół godziny, ale i nauczyć się być asertywnym – dbać o swój psychiczny komfort.

4. Wprowadź porządek w swojej kuchni, szafie i kosmetyczce

Czyli zrezygnuj z gotowych produktów, kupuj świeże składniki i samodzielnie je przyrządzaj. Jak wynika z wcześniej wspomnianego badania Naturativ, tylko 18% Polaków gotuje w domu codziennie, więc slow food i slow cooking najwyraźniej jeszcze nad Wisłą się nie zadomowiły. Lepiej wygląda sytuacja z naturalnymi kosmetykami, które są coraz popularniejsze, za to niszowym zjawiskiem jest jeszcze jak na razie w Polsce slow fashion.

5. Kontroluj przypływające do ciebie informacje

Oczywiście na niektóre nie masz wpływu – usłyszysz o nich przypadkiem w drodze do pracy czy podczas przeglądania internetu. Jednak to, co czytasz czy oglądasz w znakomitej większości przypadków zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Slow life mówi, że nie tylko nie musisz być na bieżąco z tym, co akurat dzieje się w Kambodży, ale dla twojego komfortu psychicznego dobre będzie kontrolowanie przepływu wiadomości – możesz skupić się na pozytywnych informacjach, możesz wyłączyć komputer, jeśli wiesz, że nie robisz nic konstruktywnego i tylko tracisz czas.

Czytaj też:

Jak się zrelaksować w 10 minut?

Muzykoterapia: dźwięki, które leczą

Trening autogenny Schultza [mp3]

6. Żyj blisko natury

Z komputerem i innymi sprzętami elektronicznymi związana jest też kolejna zasada slow life – żyj w zgodzie z naturą i blisko natury. Nie otaczaj się niepotrzebnymi przedmiotami, zamiast w hałasie i ciągłym pędzie, przebywaj w ciszy, blisko przyrody. Możesz nawet zacząć uprawiać w swoim ogródku rośliny, które później wykorzystasz do gotowania. Jeśli nie masz ogródka, warto choćby postawić na parapecie czy w kuchni bazylięmiętę czy melisę.

Slow life to także rezygnacja z plastikowych słomek, zamiana butelek plastikowych na szklane, a jednorazowych reklamówek na torby wielokrotnego użytku.

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/slow-life-na-czym-polega-ten-styl-zycia-zasady-slow-life-aa-Yb81-NASS-p2yS.html 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!