wtorek, 17 lipca 2018

Uprawa mieczyków





Niewiele roślin ozdobnych może poszczycić się tak okazałym kwiatostanem jak mieczyk ogrodowy (łac. Gladiolus hybridus). Jego uprawa nie należy jednak do najłatwiejszych, bo roślina jest dość wymagająca. Mimo to jej wspaniale kwiatostany z pewnością wynagrodzą wysiłek włożony w pielęgnację.

Uprawa mieczyków w ogrodzie

Aby mieczyki, zwane też gladiolami, pięknie zakwitły, musimy dla nich wybrać naprawdę dobre stanowisko. Najlepiej czują się w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatrów, gdyż na ogół są roślinami wysokimi i silniejsze podmuchy łatwo mogłyby je uszkodzić. Z tego samego powodu warto przygotować dla nich odpowiednie podpory, stabilizujące sztywne pędy.

Mieczyki preferują żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże, gdyż są wrażliwe zarówno na zalanie, jak i na przesuszenie. Dobrze udają się na glebach w drugim roku po oborniku, a w czasie wegetacji oczekują dodatkowego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi. Bulwy mieczyków sadzi się w ogrodzie od połowy kwietnia do połowy maja, umieszczając je na głębokości 6–10 cm. Kwiaty mieczyków rozwijają w lipcu i sierpniu. Gladiole można też posadzić pod koniec maja lub na początku czerwca, wtedy zakwitną później (we wrześniu–październiku). Rozwinięte lub przekwitające kwiatostany należy ścinać wraz z pędem, nie naruszając liści.

Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyki ogrodowe nie mogą pozostać na zimę w gruncie, gdyż źle znoszą niską temperaturę. Dlatego miesiąc po przekwitnieniu należy bulwy mieczyków wykopać i przez kilka dni podsuszyć w ciepłym (22–24 st.C) pomieszczeniu. Osuszone bulwy czyści się z łusek, liści i resztek pędów (przez ich wykręcanie), a następnie oddziela od nich bulwki przybyszowe (z nich możemy uzyskać kwitnące rośliny po 2–3 latach). Oczyszczone bulwy układa się w ażurowych skrzynkach, przesypuje suchym torfem i przechowuje do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 5–8 st.C. Warto pamiętać, że każda bulwa po kwitnieniu obumiera, pozostawiając po sobie kilka bulw potomnych i wiele bulwek przybyszowych.

Wykopywanie mieczyków

Mieczyki wykopuje się, gdy ich liście zaczynają żółknąć. Na wykopywanie mieczyków wybierzmy dzień pogodny i suchy – wilgoć sprzyja bowiem rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Mieczyki wykopujemy za pomocą wideł amerykańskich – podważone widłami bulwy delikatnie otrząsamy z ziemi. Zbieramy wszystkie oddzielone bulwki przybyszowe. Po wykopaniu przycinamy pędy 5–10 cm ponad bulwami.

Przechowywanie bulw mieczyków

Po wykopaniu bulwy mieczyków muszą przeschnąć. Należy umieścić je na 5–7 dni w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu (w temperaturze 22–24 st. Celsjusza). Po kilku dniach oczyszczamy bulwy mieczyków z resztek pędów przez ich „wykręcenie”. Po 3-4 tygodniach przesuszone cebule mieczyków należy oczyścić usuwając resztki ziemi, korzeni i łatwo odpadające suche łuski okrywające oraz starą bulwę (mateczną) i rozdzielamy bulwy przybyszowe. Przesuszone bulwy mieczyków należy dokładnie przejrzeć odrzucając wszystkie z objawami chorób, miękkie i spleśniałe. Tak przygotowane bulwy układamy cienka warstwą w ażurowych skrzynkach, koszyczkach albo otwartych papierowych torbach i wstawiamy do suchego i przewiewnego pomieszczenia o temperaturze 5–8 st. Celsjusza. Warto w okresie przechowywania mieczyków przynajmniej raz w miesiącu przejrzeć bulwy i usunąć chore.


https://www.wymarzonyogrod.pl/kwiaty-i-rosliny-na-rabaty/roslinne-kompozycje/uprawa-mieczykow-w-ogrodzie-najpopularniejsze-odmiany-mieczyka-ogrodowego,94_2mieczyki


2 komentarze:

  1. Jedne z piękniejszych kwiatów lata. Uwielbiam je.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam mieczyki, dlatego ich dużo posadziłam, nie mogę się doczekać, kiedy zakwitną :)

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!