czwartek, 26 kwietnia 2018

Uprawa wiśni w ogrodzie



Wiśnie uprawa stanowisko. Stanowisko do uprawy wiśni powinno być słoneczne, lekko osłonięte od wiatru. Jedno drzewko wiśni potrzebuje 10–15 m² powierzchni. Wisnia dobrze rośnie na nasłonecznionych stokach niewielkich wzniesień, nie należy sadzić wiśni w zagłębieniach terenu, szczególnie narażonych na tzw. zastoiska mrozowe, gdzie łatwiej też o wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić kwiaty. Najlepsza gleba dla wiśni to gleba piaszczysta lub gliniasto-piaszczysta. Wiśnia nie lubi gleb ciężkich, mokrych (wymaga podlewania tylko w czasie dużej suszy).
Wiśnie nawożenie. Wiśnię nawozi się przed sadzeniem obornikiem, kompostem lub nawozami mineralnymi. W pierwszym roku po posadzeniu nawozi się w dwóch dawkach – w marcu i czerwcu,a w następnych latach – wiosną (zależnie od potrzeb nawozowych roślin).
Większość odmian wiśni kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a owocuje od lipca do sierpnia.
Drzewo wiśni wytrzymuje mrozy do -25 st.C, ale wiosenne przymrozki łatwo niszczą kwiaty. Wiśnie mogą byc porażane przez choroby: rak bakteryjny, drobną plamistość liści i brunatną zgniliznę owoców drzew pestkowych.

Wiśnie uprawa: cięcie wiśni

Drzewa wiśni przycina się w pierwszym roku skracając wszystkie boczne pędy do dwóch, trzech oczek, nie przycina się głównego pędu – przewodnika. W następnych dwóch, trzech latach drzewa wiśni nie wymagają większych cięć - należy jedynie dbać, by wiśnia wyprowadziła proste boczne pędy. Usuwa sie także pędy martwe, krzyżujące się lub rosnące do środka korony.
Uwaga: wiśnie cięte wiosną wydzielają bardzo dużo soku, który jest pożywką dla grzybów i bakterii, dlatego wyjątkowo w czasie formowania, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu, tniemy je na wiosnę, a w następnych latach – po owocowaniu.

Odmiany wiśni do uprawy w ogrodzie

Najpopularniejsze odmiany wiśni to wiśnie sokówki o bardzo ciemnych owocach i mocno barwiącym miąższu.Wiśnie szklanki mają jasny, niemal przezroczysty, niebarwiący miąższ i czerwoną skórkę.
  • wiśnie sokówki: 'Łutówka' (odmiana wiśni późna, ale bardzo plenna, bardzo popularna), 'Northstar' (odmiana wczesna), 'Groniasta z Ujfehertoi' (odmiana wiśni wczesna), 'Nefris' (odmiana wiśni wczesna), 'Kelleris' (odmiana wiśni średnio wczesna),'Lucyna' (odmiana wiśni późna).
  • wiśnie szklanki: 'Wczesna Ludwika' (odmiana wiśni wczesna), 'Montmorency' (odmiana wiśni późna).

https://m.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/owoce-i-warzywa-w-ogrodzie/wisnie-drzewa-owocowe-jak-uprawiac-wisnie-w-ogrodzie-odmiany-wisni,29_2131.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!