czwartek, 26 kwietnia 2018

Śliwy - uprawa



Śliwki z przydomowego sadu. Śliwa - popularne drzewo owocowe
fot: www.thinkstockphotos.comWarto posadzić śliwę w ogrodziezobacz galerię
W przydomowym sadzie warto posadzić śliwy. To ładne drzewa owocowe rodzące smaczne owoce - śliwki. Podpowiadamy, jak uprawiać śliwę w ogrodzie.
Śliwa (łac. Prunus) należy do rodziny różowatych. Drzewa osiągają wysokość 6-10 m, czasem mają kolce, liście zaś są eliptyczne lub jajowate. Kwitną od kwietnia do maja, mają przeważnie białe kwiaty i owoce o wydłużonym lub kulistym kształcie. Zależnie od odmiany owoce śliwy - śliwki - są żółte, fioletowe, lekko czerwone lub zielone. Często są pokryte białym nalotem, który po potarciu znika.

Co zawierają śliwki?

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii (60-120 kcal w 100 g). Mają bardzo wiele witaminy A i rzadko występującą w owocach witaminę E, więc są cennymi przeciwutleniaczami. Działanie antyoksydacyjne wzmagają polifenole – katechiny i kwas chlorogenowy – obecne szczególnie w ich ciemnych odmianach. Dzięki nim śliwki działają antynowotworowo oraz przeciw miażdżycowo. Tym skuteczniej, że zawierają też składniki mineralne – potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor.
Śliwki kojąco wpływają na układ nerwowy i poprawiają samopoczucie, a to dlatego, że mają sporo witamin z grupy B. Jednak największą ich zaletą jest dość wysoka zawartość tzw. „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny, a także tryptofanu – aminokwasu, z którego ona powstaje i który skutecznie podnosi jej poziom w mózgu. Zawierają też sorbitol, który jest lekko przeczyszczający, oraz dużo pektyn i błonnika, działają więc znakomicie na przewód pokarmowy – zarówno surowe, jak i suszone. Suszone pęcznieją w żołądku, więc tłumią głód, a jednocześnie zapobiegają zaparciom (zmniejszają zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego). Najbardziej wartościowe pod tym względem są węgierki i renklody.
Korzystny wpływ na zdrowie ma również kora śliwy. Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej stosowany jest w leczeniu schorzeń prostaty. Podobne właściwości ma też kora naszych polskich śliw. Wyciąg z miąższu śliwki japońskiej o nazwie umaboshi zapobiega bakteryjnym zakażeniom pęcherza moczowego. Koncentrat z nich można
kupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Warunki uprawy śliwy

Śliwa najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i dość wilgotnej glebie (susza w czasie tworzenia się zawiązków owoców powoduje ich opadanie). Jej kwiaty są wrażliwe na przymrozki, lubi stanowisko osłonięte przed wiatrem i mrozem. Przy sadzeniu śliw warto dodać do gleby kompost (pół na pół z ziemią ogrodową).
Wybierając odmianę śliwy do ogrodu, trzeba wiedzieć, czy jest ona samopylna (wystarczy jedno drzewo), częściowo samopylna (lepiej plonuje zapylona obcym pyłkiem), czy też obcopylna (owocuje tylko po zapyleniu pyłkiem innej odmiany). By doczekać się owoców ze śliwy obcopylnej, trzeba od razu posadzić dla niej parę, a nie wszystkie odmiany pasują do siebie! Śliwy (zwłaszcza stare odmiany) często owocują naprzemiennie, co dwa lata – ale za to bardzo obficie, wtedy gałązki trzeba podpierać. Owoce śliwek zbiera się od lipca do października.
https://m.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/owoce-i-warzywa-w-ogrodzie/sliwki-z-przydomowego-sadu-sliwa-popularne-drzewo-owocowe,29_1577.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!