Przez kilkadziesi膮t ostatnich lat Polska by艂a wielokrotnie szkalowana i ukazywana jako wsp贸lnik Hitlera, dlatego obrona dobrego imienia naszego narodu przed stwierdzeniami, kt贸re nie maj膮 nic wsp贸lnego z prawd膮 historyczn膮, wydaje si臋 spraw膮 oczywist膮 i konieczn膮. Wcze艣niej ta obrona by艂a nieskuteczna, a stanowisko polskich w艂adz nie zawsze by艂o dostrzegane w przestrzeni spo艂ecznej i medialnej 
– poda艂 IPN w o艣wiadczeniu.
Nowelizacja ustawy o IPN nie ogranicza bada艅 naukowych i wolno艣ci s艂owa, walczy jedynie z celowym zak艂amywaniem historii, bezczeszczeniem pami臋ci o ofiarach i ha艅bieniem 偶yj膮cych wi臋藕ni贸w niemieckich oboz贸w koncentracyjnych 
– czytamy w komunikacie. Instytut zwr贸ci艂 te偶 uwag臋, 偶e przepisy dotycz膮ce kar za k艂amstwa historyczne obowi膮zuj膮 r贸wnie偶 w innych krajach.
Polska reakcja w tej kwestii nie jest niczym wyj膮tkowym 
– podkre艣lono.
IPN zapewni艂 jednocze艣nie, 偶e „zarzuty wobec Polak贸w dotycz膮ce okresu II Wojny 艢wiatowej, je艣li b臋d膮 dobrze udokumentowane, nie spotkaj膮 si臋 z sankcjami prawnymi”. 
Ustawodawca, Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci, chce jedynie zapobiec wypowiedziom os贸b, kt贸re umy艣lnie, publicznie i wbrew faktom przypisuj膮 narodowi polskiemu odpowiedzialno艣膰 lub wsp贸艂odpowiedzialno艣膰 za zbrodnie pope艂nione przez III Rzesz臋 Niemieck膮 lub inne zbrodnie przeciwko ludzko艣ci, pokojowi i zbrodnie wojenne 
– wyja艣nia IPN.
Instytut krytycznie odni贸s艂 si臋 r贸wnie偶 do s艂贸w ambasador Izraela Anny Azari, kt贸ra w sobot臋 podczas obchod贸w 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowa艂a o zmian臋 w przyj臋tej przez sejm nowelizacji.
Instytut Pami臋ci Narodowej uwa偶a za niestosown膮 ingerencj臋 ambasady innego pa艅stwa w nowelizacj臋 ustawy, kt贸ra jeszcze nie zosta艂a uchwalona. S艂owa dyplomaty s膮 tym bardziej zastanawiaj膮ce, 偶e zosta艂y wypowiedziane w Polsce, kt贸ra jako pierwsza pad艂a ofiar膮 niemieckiego okupanta 
– g艂osi komunikat. IPN przypomnia艂 te偶, 偶e w obozie w Auschwitz, kt贸ry sta艂 si臋 miejscem zag艂ady przede wszystkim 呕yd贸w, osadzano r贸wnie偶 Polak贸w.
Podczas II wojny 艣wiatowej – jak przypomnia艂 IPN – zgin臋艂o blisko sze艣膰 milion贸w obywateli polskich, z kt贸rych po艂owa by艂a polskimi 呕ydami, a po艂owa etnicznymi Polakami. 
Dla Instytutu Pami臋ci Narodowej walka z k艂amstwami o „polskich obozach 艣mierci” jest szczeg贸lnie wa偶n膮 misj膮. W zesz艂ym roku IPN upubliczni艂 list臋 nazwisk za艂ogi niemieckiego nazistowskiego obozu zag艂ady Auschwitz-Birkenau i nale偶y podkre艣li膰, 偶e 偶adna z tych os贸b nie by艂a Polakiem. To Niemcy jako pa艅stwo ponosz膮 odpowiedzialno艣膰 za zbrodnie pope艂niane w obozach koncentracyjnych 
– podkre艣li艂 IPN.
W komunikacie udost臋pnionym na stronie IPN, umieszczono r贸wnie偶 linki do listy nazwisk za艂ogi niemieckiego nazistowskiego obozu zag艂ady Auschwitz-Birkenau oraz do angloj臋zycznego portalu „Prawda o niemieckich obozach 艣mierci” („Truth about german camps”). Instytut zach臋ca te偶 do zapoznania si臋 z nowym numerem Biuletynu IPN, kt贸ry jest po艣wi臋cony niemieckim zbrodniom w obozach koncentracyjnych.
Nowel臋 ustawy o IPN – Komisji 艢cigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Sejm uchwali艂 w pi膮tek. Zgodnie z ni膮 ka偶dy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub pa艅stwu polskiemu odpowiedzialno艣膰 lub wsp贸艂odpowiedzialno艣膰 za zbrodnie pope艂nione przez III Rzesz臋 Niemieck膮 lub inne zbrodnie przeciwko ludzko艣ci, pokojowi i zbrodnie wojenne – b臋dzie podlega艂 karze grzywny lub pozbawienia wolno艣ci do lat trzech.
Zgodnie z intencj膮 ustawodawcy, kary grzywny lub wi臋zienia b臋d膮 grozi膰 za takie s艂owa jak np. „polskie obozy 艣mierci” czy „polskie obozy zag艂ady” ze wzgl臋du na zawarte w nich przypisywanie polskiemu narodowi lub polskiemu pa艅stwu odpowiedzialno艣ci za zbrodnie pope艂niane na terenach tych oboz贸w.
Ustawa precyzuje, 偶e nie b臋dzie przest臋pstwem pope艂nienie tych czyn贸w „w ramach dzia艂alno艣ci artystycznej lub naukowej”. Nowy przepis ma si臋 stosowa膰 do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezale偶nie od przepis贸w obowi膮zuj膮cych w miejscu pope艂nienia czynu”.