Jak informowali艣my na 艂amach portalu niezalezna.pl, prezydent Andrzej Duda o艣wiadczy艂 wczoraj, 偶e podj膮艂 decyzj臋 o podpisaniu przygotowanych przez siebie: nowelizacji ustawy o KRS i ustawy o SN. Przekonywa艂, 偶e wprowadzone rozwi膮zania b臋d膮 s艂u偶y艂y usprawnieniu wymiaru sprawiedliwo艣ci. Dzi艣 z komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, 偶e zgodnie z deklaracj膮 Andrzeja Dudy ustawy zosta艂y ju偶 podpisane.
Prezydent w lipcu zawetowa艂 poprzednie nowe przepisy o SN i KRS - ich projekty by艂y autorstwa PiS - wytykaj膮c im m.in. cz臋艣ciow膮 niekonstytucyjno艣膰. Nast臋pnie prezydent z艂o偶y艂 w Sejmie w艂asne projekty: nowej ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS. P贸藕niej toczy艂y si臋 rozmowy mi臋dzy przedstawicielami prezydenckiej kancelarii i reprezentantami PiS w sprawie projekt贸w. Ostatecznie ustawy zosta艂y uchwalone przez Sejm 8 grudnia, a w ubieg艂ym tygodniu bez poprawek przyj膮艂 je Senat.
Nowelizacja o KRS wprowadza wyb贸r 15 cz艂onk贸w KRS-s臋dzi贸w na wsp贸ln膮 czteroletni膮 kadencj臋 przez Sejm - dotychczas wybiera艂y ich 艣rodowiska s臋dziowskie. Ka偶dy klub poselski ma wskazywa膰 nie wi臋cej ni偶 9 mo偶liwych kandydat贸w. Izba ma ich wybiera膰 co do zasady wi臋kszo艣ci膮 3/5 g艂os贸w - g艂osuj膮c na ustalon膮 przez sejmow膮 komisj臋 list臋 15 kandydat贸w, na kt贸rej musi by膰 co najmniej jeden kandydat wskazany przez ka偶dy klub. W przypadku niemo偶no艣ci wyboru wi臋kszo艣ci膮 3/5 g艂osowano by na t臋 sam膮 list臋, ale o wyborze decydowa艂aby bezwzgl臋dna wi臋kszo艣膰 g艂os贸w.
Ustawa o SN wprowadza m.in. mo偶liwo艣膰 sk艂adania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich s膮d贸w, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstan膮 dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udzia艂em 艂awnik贸w wybieranych przez Senat. Ta druga b臋dzie prowadzi艂a post臋powania dyscyplinarne wobec s臋dzi贸w i przedstawicieli innych zawod贸w prawniczych. Ustawa przewiduje te偶 przechodzenie s臋dzi贸w SN w stan spoczynku po uko艅czeniu 65. roku 偶ycia, z mo偶liwo艣ci膮 przed艂u偶ania tego przez prezydenta RP (dzi艣 ten wiek to 70 lat).