wtorek, 13 czerwca 2017

Uprawa ziemniaka


Co prawda o półtora miesiąca za późno na sadzenie ziemniaków,
ale mam gotowe miejsce, to posadzę z dwadzieścia krzaków na uprawę młodych ziemniaczków 😊

Indianka

Uprawa ziemniaków - kiedy sadzić ziemniaki?

 • Dla każdej osoby posiadającej większych rozmiarów warzywnik uprawa ziemniaków powinna być jednym z priorytetów. Podpowiadamy więc kiedy sadzić ziemniaki i jak pielęgnować te popularne warzywa.
 • „Tydzień przed planowanym sadzeniem wyciągam ziemniaki z piwnicy”, pisze nasza czytelniczka Halina Kołocka.
  „Tydzień przed planowanym sadzeniem wyciągam ziemniaki z piwnicy”, pisze nasza czytelniczka Halina Kołocka.
 • „Mam sprawdzony sposób na sukces w uprawie ziemniaków i chętnie się nim podzielę” – Halina Kołocka, Wyszków
  Chciałabym podzielić się swoim sekretem uprawy ziemniaków. To właśnie dzięki niemu moje kartofelki doskonale plonują.

  Termin sadzenia ziemniaków

  Zazwyczaj ziemniaki wysadza się z końcem kwietnia lub z początkiem maja, a ja robię to już w pierwszych dniach kwietnia. Przed laty zasadziłam je 2 kwietnia i plon był obfity, więc od tego czasu trzymam się tylko tego terminu. Jeśli zdarzą się przymrozki i pędy przemarzają – nic strasznego.Warzywa bardzo szybko wypuszczają nowe zdrowe pędy, które błyskawicznie pną się ku słońcu.
  Sadzeniaki
  Do zimowania staram się zawsze wybierać okazy równe, średniej wielkości, z wyraźnymi zdrowymi oczkami. Tydzień przed planowanym sadzeniem zabieram ziemniaki z piwnicy, w której zimowały przysypane piaskiem, i przekładam je w ciemne, suche miejsce, np. pod stół lub pod łóżko. Kiedy już pojawią się kiełki długości 1,5-2 cm, rozpoczynam sadzenie.

  Oczka w ziemniakach

  Oczka na ziemniakach zazwyczaj rozsiane są nierównomiernie: z jednej strony jest ich więcej, z drugiej mniej. Z reguły odcinam nożem „łysą”, czyli pozbawioną oczek część bulwy – można spokojnie wykorzystać ją w kuchni, a tę usianą oczkami przeznaczam na pole.

  Sadzenie ziemniaków

  W każdy dołek wsypuję najpierw ok. 150-200 g popiołu – to najlepsza odżywka i jednocześnie środek chroniący ziemniaki od chorób. A dodatkowo – aby kartofel wyrósł duży, podczas kwitnięcia zrywam z każdego krzaka po 3-5 pąków. Wtedy cała siła wzrostu będzie skierowana nie w kwiaty, a w bulwę. Przy zachowaniu wszystkich tych zasad ziemniaki można zacząć wykopywać już w połowie czerwca.
  Halina Kołocka

  Przepis na Ogród – Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki?

  Rady zawarte w niektórych listach bywają dyskusyjne. Tak wczesne sadzenie ziemniaków możliwe jest tylko w cieplejszym klimacie. Najważniejsza jest temperatura gleby, która na głębokości 10 cm nie może spaść poniżej 7°C.Nie zgadzamy się również z autorką w kwestii bulw. Z pewnością w ciemnościach dorodne kiełki nie wyrosną!
  Pojawiające się kiełki są białe, długie i kruche. Takie się odłamuje.Prawidłowe kiełkowanie może mieć miejsce tylko w świetle (ale nie bezpośrednio w słońcu), w temperaturze 18-20°C podczas pierwszych 2 tygodni i 10-12°C w następne dni.
 • http://www.mojpieknyogrod.pl/praktyczny-ogrodnik-dary-z-ogrodu/artykul/uprawa-ziemniakow-kiedy-sadzic-ziemniaki

Gęstość sadzenia 
Gęstość sadzenia w rzędzie uzależniona jest od wielkości sadzeniaków, zamierzonego kierunku użytkowania, rodzaju gleby oraz od rozstawu międzyrzędzi. Optymalna gęstość sadzenia w rzędzie np. przy produkcji ziemniaków jadalnych o średnicy sadzeniaków (3–4 cm) i rozstawie 67,5 cm powinna wynosić 24 cm, zaś dla międzyrzędzi o rozstawie 75 – 21 cm. Dla ziemniaków użytkowanych na frytki, sadzeniaki o tej samej wielkości powinny być w zasadzie wysadzane tylko w rozstawie 75 cm. Zalecana gęstość sadzenia na sadzeniaki powinna wynosić 18 cm przy rozstawie 67,5 cm, a 15 cm przy rozstawie 75 cm.
Głębokość sadzenia 
Głębokość sadzenia (4–7 cm) powinna być równomierna i jak najmniejsza, ale dostosowana do wielkości sadzeniaków oraz rodzaju gleby. Zwiększenie głębokości sadzenia o 3–5 cm zmusza do zwiększenia głębokości kopania o 1–2 cm, co odpowiada zwiększeniu przerabianej masy ziemi przez kombajn o 100–250 t/ha. Inaczej mówiąc: głębokość bruzdki, w którą wysadzane są sadzeniaki, powinna być taka, aby wierzch sadzeniaka znajdował się nie niżej niż 1 cm poniżej powierzchni pola przygotowanego do sadzenia. Przykrycie sadzeniaków powinno wynosić 10–12 cm powyżej poziomu powierzchni pola przed sadzeniem.
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/okopowe/sadzimy-ziemniaki,4207,4.html

4 komentarze:

 1. Mmmm, uwielbiam mlode ziemniaki:)
  Na wszelki wypadek wspomne, ze pomidory nie moga rosnac w poblizu ziemniakow, bo na 99,99% wybije je zaraza ziemniaczana.

  OdpowiedzUsuń
 2. A pory masz? Wzmacniają serce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za przypomnienie o konieczności rozdzielania ziemniaków i pomidorów. Krzewy pomidorów są daleko od grządki, gdzie chcę posadzić ziemniaki. Poza tym posiałam aksamitkę, aby odstraszać pasożyty warzyw.

  Pory mam, ale jeszcze maluśkie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A pamiętasz jak kiedyś zalecałaś sadzenie ziemniaków z tymi długimi,
  białymi pędami, które wyrosły w ciemnej piwnicy

  OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!