środa, 1 marca 2017

Wskrzeszanie mamuta możliwe już za kilka lat

Ja się tylko zastanawiam co on żarł, ten mamut i co będzie żarł gdy go wskrzeszą. Nie jest łatwo taką bryłę mięsa wykarmić, zwłaszcza w klimacie polarnym, gdzie nie ma co jeść.

Ale taki zwierz może pracować dla ludzi w trudnych warunkach polarnych jako zwierzę pociągowo transportowe i tym samym zapewnić sobie dobra paszę od wdzięcznego człowieka.

Lechija zaciekawionaWskrzeszanie mamuta możliwe już za kilka lat

24 lut, 10:55Sarah Knapton Daily Telegraph
W ciągu dwóch lat na Ziemi może znów pojawić się mamut włochaty, gatunek, który wyginął ok. 4 tys. lat p.n.e. "Wskrzeszenie" tego dawno wymarłego gatunku stało się realną perspektywą dzięki rozwojowi przełomowej techniki.
Mamut włochaty pojawił się około 250 tys. lat temu. Dominował w Europie i Azji, a z czasem także w Ameryce Północnej.
Mamut włochaty pojawił się około 250 tys. lat temu. Dominował w Europie i Azji, a z czasem także w Ameryce Północnej.
fot. BEW\ ALAMY LIMITED

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pod kierunkiem światowej sławy genetyka, prof. George’a Churcha, od dwóch lat pracują nad odtworzeniem DNA mamuta włochatego. W swoim eksperymencie wykorzystują fragmenty materiału genetycznego mamuta włochatego, zachowanego w bardzo dobrym stanie w wiecznej zmarzlinie Arktyki.
Na początku badacze przeanalizowali DNA mamuta, by zidentyfikować geny związane z odpornością na zimno, które odróżniają go od jego najbliższego krewnego, słonia indyjskiego – m.in. te, w których zakodowana jest gęsta sierść, wielkość uszu, a przede wszystkim cecha sprawiająca, że krew mamuta nie zamarza.
Włączając geny mamuta do genomu embrionu słonia, naukowcy w niedalekiej przyszłości stworzą hybrydę mamuta i słonia, posiadającą wiele cech charakterystycznych mamuta włochatego.
Testy laboratoryjne potwierdziły, że komórki z DNA mamuta i słonia funkcjonują prawidłowo. Kolejnym krokiem ambitnego przedsięwzięcia będzie wyhodowanie embrionu mamuta. Naukowcy zamierzają umieścić zarodek w sztucznej macicy, bez angażowania samicy słonia indyjskiego (gatunku zagrożonego) w roli surogatki.
Od rozpoczęcia eksperymentu w 2015 roku badacze zwiększyli liczbę modyfikacji (kopii DNA mamuta włączonych do genomu słonia) z 15 do 45. - Chcemy oszacować wpływ każdej z tych zmian w genomie – tłumaczy prof. George Church, który kieruje pracą genetyków z Uniwersytetu Harvarda. – Mówiąc w skrócie, próbujemy przeprowadzić embriogenezę w warunkach laboratoryjnych. - Edycje mają związek z cechami, które pozwolą słoniom przetrwać w zimnych środowiskach. Zidentyfikowaliśmy modyfikacje odpowiadające za małe uszy, podskórny tłuszcz, gęstą sierść i specyficzną krew, ale są też inne, które jak się wydaje, zostały pozytywnie wyselekcjonowane.
- Naszym celem jest stworzenie embrionu hybrydy słonia i mamuta – dodaje badacz. – Właściwie będzie to słoń z kilkoma cechami mamuta. Do tego celu jeszcze daleko, ale możemy go osiągnąć w ciągu paru lat.
Mamut włochaty pojawił się około 250 tys. lat temu i szybko rozprzestrzenił się w ekosystemach chłodniejszych regionów półkuli północnej. Dominował w Europie i Azji, a z czasem także w Ameryce Północnej, i wyginął podczas ostatniego zlodowacenia 4,5 tys. lat temu, prawdopodobnie z powodu zmian klimatycznych, ale niewykluczone, że po części także z powodu działalności łowieckiej człowieka.

Najbliższym krewnym mamuta włochatego jest słoń indyjski.
"Wskrzeszenie" tego dawno wymarłego gatunku stało się realną perspektywą dzięki rozwojowi przełomowej techniki edycji genów, która umożliwia precyzyjny dobór i wstawienie fragmentów DNA pozyskanego od okazu zamrożonego przez tysiące lat w syberyjskim lodzie.
Prof. Church jest współtwórcą techniki o nazwie CRISPR/Cas9, szeroko stosowanej od 2012 roku, dzięki której w inżynierii genetycznej dokonał się prawdziwy przełom. Działająca na zasadzie "wytnij i wklej" technika naśladuje system obronny, jaki bakterie stosują do walki z wirusami, umożliwiając manipulowanie nićmi DNA z dokładnością, o jakiej do niedawna naukowcy mogli tylko marzyć.
- Eksperyment George’a Churcha, polegający na próbie wskrzeszenia konkretnego gatunku, otwiera przed nami ogromne możliwości – uważa dr Edze Westra, wykładowca Uniwersytetu Exeter, specjalizujący się w technice CRISPR. - Tę metodę można wykorzystać do edycji DNA najbardziej zagrożonych gatunków lub tych, które ze względu na swoją endogamiczność mają coraz mniejsze szanse przetrwania. Nie jestem przekonany, czy z tej możliwości powinniśmy korzystać już teraz, ale ta technika z pewnością nam na to pozwala.
Inni eksperci są zdania, że metodę należy wykorzystać do ratowania gatunków, które jeszcze żyją, zamiast wskrzeszać starożytne zwierzęta, które wyginęły tysiące lat temu. Genetyk z Uniwersytetu Kalifornii, dr Beth Shapiro, autorka książki "How to Clone a Mammoth" ("Jak sklonować mamuta"), tłumaczy, że naukowcom nigdy nie uda się odtworzyć ssaka, który byłoby "stuprocentowym mamutem". - Słonie są gatunkiem zagrożonym. Może wystarczy zamienić kilka genów na te obecne w DNA mamutów, nie wskrzeszać mamutów, a tylko pozwolić słoniom żyć w chłodniejszym klimacie? – zastanawia się badaczka.
Przemawiający przed gremium American Association for Advancement of Science (AAAS) prof. Church, przypomniał, że projekt "Mamut" ma dwa cele: zabezpieczenie alternatywnej przyszłości zagrożonego słonia indyjskiego i wspomożenie walki z globalnym ociepleniem.
Naukowiec uważa, że mamuty włochate mogą zapobiec topnieniu wiecznej zmarzliny w tundrze i powstrzymać emisję ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. - Powstrzymają rozmarzanie tundry, bo będą maszerować przez śnieg, ułatwiając przepływ chłodnego powietrza – tłumaczy. – Latem będą przewracać drzewa i stymulować rozrost traw.
Naukowcy zamierzają stworzyć embrion ze zmodyfikowanych komórek skóry słonia lub kilka embrionów wykorzystując techniki klonowania. W komórkach jajowych słonia, z których usunięto materiał genetyczny, umieszczą jądra reprogramowanych komórek. Następnie dzięki sztucznej stymulacji wymuszą rozwój zarodków. - Mam nadzieję, że całą procedurę uda się przeprowadzić ex vivo (poza ciałem) – dodaje prof. Church, mając na myśli sztuczną macicę. – Nierozsądnymi byłoby narażać układ rozrodczy samicy zagrożonego gatunku na takie ryzyko.
- Obecnie próbujemy wyhodować myszy metoda ex vivo. W literaturze z lat 80. są opisy takich eksperymentów, ale poza tym nie było większego zainteresowania. Dziś dysponujemy zupełnie nowymi możliwościami, dlatego postanowiliśmy jeszcze raz przyjrzeć się tej metodzie.
Prof. Church przewiduje, że dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej już za dziesięć lat możliwe będzie odwracanie procesu starzenia. Jednocześnie uważa, że technice CRISPR przypisuje się zbyt duży potencjał. - To po prostu jeszcze jedna technika. Mówienie, że ta metoda wszystko zmienia, to jak twierdzenie, że Beatlesi wynaleźli lata 60. – zauważa.
Prof. Church wygłosił swoje przemówienie podczas dorocznego sympozjum AAAS w Bostonie.

http://ciekawe.onet.pl/zwierzeta/artykuly/wskrzeszanie-mamuta-mozliwe-juz-za-kilka-lat,1,5675756,artykul.html

2 komentarze:

  1. Gdzieś na stronach yt jest ruski filmik a nawet ze 2 z popylającymi mamutami. Spokojnie. Już są.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w ogóle nie wiem PO CO wskrzeszać mamuta. Gdy jakiś gatunek ginie, natura uczy się przez wieki żyć bez niego, zastąpić jego rolę innymi gatunkami. Również jedne gatunki roślin ustępują wówczas miejsca drugim. Mamy dziś problem z przestrzenią życiową dla rysia, żubra, wilka, lisa, kojota, a nawet ptactwa wędrownego. Więc gdzie ten mamut będzie żył by przypadkiem, przemierzając świat, nie rozdeptać jakiejś wioski?

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!