Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, wraz z m.in. prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą, liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru i przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną podpisali list "Stop dewastacji Polski", który opublikował lider KOD Mateusz Kijowski. Sygnatariusze listu apelują o udział w strajku obywatelskim zaplanowanym na 13 grudnia.
REKLAMA
"Dziś nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy. 13 grudnia wyjdźmy na ulice wszystkich polskich miast i miasteczek i pokażmy, że nie zgadzamy się na niszczenie Polski" - brzmi fragment odezwy.
W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że „odezwa, (…) jest nawoływaniem do przestępstwa”. Zwrócił się także do wojewodów, aby zapytali podpisanych pod nią prezydentów miast: Poznania i Sopotu, „jak rozumieją zawarte w niej słowa”.
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wystosował w poniedziałek do prezydenta Sopotu list, który służby wojewody rozesłały też mediom.
"W związku z podpisaną przez Pana odezwą (…) "Stop dewastacji Polski", w której m.in. wzywa się wszystkich obywateli, by 13 grudnia br. wyszli na ulice polskich miast i miasteczek i wypowiedzieli posłuszeństwo władzy, działając jako przedstawiciel Rady Ministrów w województwie oraz organ nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego pod względem legalności (…) proszę o wyjaśnienie, co Pan jako Prezydent Miasta Sopotu rozumie pod pojęciem "wypowiedzenie posłuszeństwa władzy", w szczególności czy wypowiedzenie posłuszeństwa władzy oznacza odmowę realizacji przez organy miasta Sopotu zadań publicznych oraz niestosowanie się do obowiązującego prawa” - napisał wojewoda w liście do Karnowskiego.
Prezydent Sopotu zapowiedział w rozmowie z PAP, że prawdopodobnie już we wtorek odpowie na list wojewody. Poproszony przez PAP o komentarz do prośby Drelicha o wyjaśnienie, co rozumie pod hasłem „wypowiedzenie posłuszeństwa władzy”, Karnowski powiedział, że ma na myśli choćby respektowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego czy korzystanie z prawa do organizacji zgromadzeń.
Przypomniał, że list zatytułowany "Stop dewastacji Polski" jest apelem o udział w strajku obywatelskim, który 13 grudnia organizuje w całej Polsce KOD.
- Mamy prawo do strajku. Strajk ma różne formy: ten będzie miał formę demonstracji – powiedział PAP Karnowski.
Poproszony z kolei o odpowiedź na pytanie wojewody „czy wypowiedzenie posłuszeństwa władzy oznacza odmowę realizacji przez organy miasta Sopotuzadań publicznych oraz niestosowanie się do obowiązującego prawa”, Karnowski odpowiedział:
- Nie, skąd. Strajk to nie jest rewolucja – podkreślił prezydent Sopotu.
Także wojewoda wielkopolski zwrócił się w poniedziałek w tej sprawie o wyjaśnienia do prezydenta Poznania.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wojewoda-pomorski-chce-wyjasnien-ws-wypowiedzenia-posluszenstwa-wladzy/c7v0vbv