W układzie napędowym jednośladu rozróżniamy dwa rodzaje przerzutek: tylną i przednią. Są one odpowiedzialne za możliwość zmiany biegu w czasie jazdy. Różnią się wyglądem i funkcjonowaniem.

Przerzutka tylna

To głównie na niej skupia się uwaga rowerzysty. Służy do zmiany przełożeń na tylnych zębatkach. Przerzutki dzieli się też ze względu na uprawiany rodzaj kolarstwa. Do jazdy górskiej idealnie nadają się modele z serii Deore firmyShimano. To bardzo dobrej jakości mechanizmy. Wykonane z aluminium, zdecydowanie obniżą wagę roweru. Ceny przerzutek z tej serii kształtują się od 87 do 199 złotych. 

Godnymi polecenia są też modele Alivio tego samego producenta. Przerzutki tego typu są niezawodne i trwałe, a zmiana przełożeń odbywa się w sposób płynny. Ze względu na przystosowanie do trudnego górskiego terenu, mają niski profil, aby zapobiec zniszczeniu mechanizmu. Z myślą o trwałości i precyzji zmiany biegów ogniwo jest dosyć szerokie. Ceny modeli kształtują się od 90 do 120 złotych. 

Jednym z największych producentów sprzętu rowerowego jest firma Sram. Przerzutki tej marki cieszą się dużą popularnością. Modele z serii X-7 dzięki specjalnej technologii i bardzo wytrzymałemu korpusowi działają w sposób precyzyjny i płynny zarówno w błocie, jak też wówczas, gdy są narażone na uderzenia i wstrząsy. Kupimy je w cenie od 71 do 289 złotych. 

Na jazdę po szosie doskonale nadają się przerzutki Shimano z modelu Ultegra RD 6700 SS. Są przeznaczone zarówno dla osób profesjonalnie zajmujących się kolarstwem, jak i amatorów. Oprócz solidnej jakości produkt ten charakteryzuje się precyzją i czułością zmiany przełożenia. W tym celu tuleje trzpieni zostały pokryte fluorem. Mechanizm działa cicho i wolniej się zużywa. Ceny wahają się od 215 do 259 złotych.

Przerzutka przednia

Służy do zmiany przełożeń w mechanizmie korbowym i zazwyczaj współpracuje z trzema tarczami zębatek. Możemy ją przymocować do roweru na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. klasyczna obejma, do której przytwierdzony jest mechanizm przerzutki. Modele marki Shimano można kupić w cenie od 20 do 260 złotych. Drugi rodzaj jest montowany bezpośrednio do ramy. Takie przerzutki kosztują od 49 do nawet 308 złotych. Trzeci typ mocuje się do osi suportu. 

W przerzutkach przednich są różne rodzaje prowadzenia stalowych linek od dźwigni zmiany biegów. W systemieBottom-pull idzie ona od dołu, a w Top-pull – od góry. Ze względu na pozycję wodzika można też podzielić przerzutki przednie na Top Swing, gdzie znajduje się on ponad obejmą. Jeśli jest poniżej, wtedy określamy ten mechanizm jako Down Swing. Pierwszy typ jest bardziej wytrzymały i nadaje się do jazdy w trudnym terenie, a drugi – nieco lżejszy i uchodzi za bardziej precyzyjny. 

Przerzutki spełniają rolę silnika roweru. Oczywiście, to siła naszych mięśni w zdecydowanym stopniu decyduje o prędkości jazdy, ale mechanizmy zmiany biegów określają jej jakość i są wyznacznikiem komfortu rowerzysty. Warto więc się zastanowić, jaką przerzutkę kupić, by móc cieszyć się z dokonanego wyboru.

http://allegro.pl