środa, 14 września 2016

Kim był Gall Anonim?

Najbliższa jest mi hipoteza węgierska.
Przy założeniu, że "Gall" to starożytne określenie Słowianina, czyli osoby posługującej się głosem (głos, gałos, gallus, gall, głosować, gadać, głagolić, głagolica) i słowami (ten kto mówi słowami to Słowianin) można przyjąć, że Gall był właśnie Słowianinem.

Ja stawiam hipotezę, że tzw. Gall Anonim był Słowianinem pochodzenia węgierskiego, mnichem z klasztoru św. Idziego w Somogyvár na Węgrzech, i nazywał się Marcin Gall lub Gallic/Gallik.

Długosz pisał, że ustalił, iż pewną informację historyczną podał pierwszy Marcin Gallik. 
Tzw. Gall Anonim mógł być autorem większej ilości kronik i dzieł, niż tylko Kronika Polska. Długosz do jednej z niej dotarł.

Marcin Gall, mnich węgierski, przybył do Polski z orszakiem króla Krzywoustego, który chciał się usprawiedliwić i wytłumaczyć współczesnym z okaleczenia swojego brata. W tym celu był mu potrzebny dobry kronikarz, który by go wybielił.

Prawdopodobnie, Krzywousty żalił się królowi węgierskiemu Kolomanowi, że jest potępiany za to co zrobił swemu bratu. Wszyscy widzieli srogą pokutę Krzywoustego na Węgrzech. Głodował.

Król Węgier, Koloman, zapewne polecił mu właśnie mnicha Marcina Gallika, jako doświadczonego, utalentowanego kronikarza i dziejopisarza. I tak przez kolejne kilka lat, Marcin Gall pisał Kronikę Polską, już mieszkając w Polsce, w Gnieźnie i podróżując z orszakiem króla Krzywoustego.

Na uwagę zasługuje fakt, iż starannie przemilczał wiarę Słowian. Zapewne mu jego kościelni przełożeni zabronili pisać o słowiańskich wierzeniach, które w jego czasach jeszcze były żywe. Polska w tamtych czasach była zarośnięta puszczą.
Misjonarze i duchowni katoliccy nie wszędzie docierali. Lud po kryjomu nadal wyznawał rdzennie słowiańskie wierzenia. My ich dzisiaj nie znamy, ale zostały po nich kopce mocy duchowej, takie jak te w Krakowie. To nasze duchowe korzenie.
Czakramy energetyczne o niebywałej mocy uzdrowicielskiej. Ja czułam ich moc, za każdym razem, gdy byłam w Krakowie. To się da wyczuć. Kwestia otwarcia ezoterycznego i wrażliwości osobistej.

Lechia vel Indianka (pora na zmianę przydomka :), albowiem należy iść z duchem czasu :) Mój duch właśnie cofnął się o 3000 lat :)

Hipoteza węgierskaEdytuj


Pozostałości opactwa św. Idziego (węg. Szent Egyed apátság) wSomogyvár na Węgrzech. Według zwolenników hipotezy węgierskiej Gall Anonim był w nim mnichem, zanim przybył do Polski.
Hipoteza węgierska wyrosła z francuskiej, zgodnie z którą Anonim przybył do Polski przez klasztor św. Idziego wSomogyvár. Twórcą koncepcji, że autor Kroniki był Węgrem albo Słowianinem, poddanym królów węgierskich, był w 1924 roku Aleksander Brückner[63]. Poglądy Brücknera podzielaliTeodor Tyc[64] i Pierre David[65].
Hipotezy tej ostatnio bronił i rozwijał ją, nieco modyfikując, węgierski historyk Daniel Bagi. Jego zdaniem wyraźnie widać ze wzmianek w Kronice Galla, że autor dużo wiedział o Węgrzech. Zanotował informacje o wielu królach, znał też miejscowości węgierskie i stosowaną terminologię urzędniczą, musiał więc tam przebywać przez dłuższy czas[66]Wszyscy wspomniani w dziele Galla królowie węgierscy są współcześni jednemu polskiemu władcy, dlatego są zasadniczo ważni dla Galla i Krzywoustego – stwierdził Bagi. W ten sposób św. Stefan był niezbędny do przedstawienia czynów największego wzoru Krzywoustego – Bolesława Chrobrego; postać króla Piotra wspomniana jest w związku z Kazimierzem Odnowicielemśw. Władysław jest nieodzownym bohaterem dobyBolesława II Śmiałego-Szczodrego, a Koloman Uczony jest współczesny samemu bohaterowi, Krzywoustemu[67]. W Kronice przeważają informacje geograficzne o Rusi Kijowskiej, Czechach, Morawach i Węgrzech. Spotkamy się rzadko, z nazwami z Europy Zachodniej, pomijając wymieniony w formie ozdobnika literackiego Tybr, oraz opisane jako część antycznych przykładów Troja i Rzym. Wyjątkami są Saint-Gilles, opis drogi ze wschodu do tego miasta, oraz wspomniane z powodu wojen z Henrykiem V Bawaria i Saksonia. To wszystko wskazuje, zdaniem Bagi, że autor Kroniki związany był z Europą środkową a nie zachodnią[68].
Bagi uważał, że Anonim kształcił się we Flandrii, a na Węgrzech pojawił się po 1095 roku. Anonim spędził kilka lat w otoczeniu króla Kolomana, o którego wyjątkowej erudycji wspominał niezwykle specyficznie, po czym z dworu węgierskiego wyruszył do Polski. Przypuszczać można – według Bagi – że dlatego właśnie jemu powierzono zadanie, aby spisał gesta Bolesława Krzywoustego, ponieważ znał kult św. Idziego, stąd też Krzywousty mógł skorzystać z jego wiedzy[69].

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gall_Anonim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!