Budowa pierwszych statków w Stoczni Szczecińskiej rozpocznie się w przyszłym roku - zapewniał Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas dzisiejszego wyjazdowego posiedzenia komisji gospodarki morskiej w Szczecinie.
Szef resortu przyznał, że zastana sytuacja branży okrętowej jest bardzo pesymistyczna. -Wyniki produkcyjne Stoczni Szczecińskiej nie napawają optymizmem. W 2014 roku we wszystkich polskich stoczniach zwodowano 25 tysięcy ton stali, w tym udział Szczecina to zaledwie 3 tysiące ton - powiedział minister.

Marek Gróbarczyk podkreślił, że powstanie duże konsorcjum składające się z Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz Szczecińskiego Konsorcjum Okrętowego. Dodał, że obecnie trwają prace nad pozyskaniem potężnego inwestora finansowego, który by zabezpieczył kapitał na realizację tego projektu. Zapewnił też, że już znaleziono inwestorów strategicznych, którzy zabezpieczą finansowo budowę nowych jednostek, przede wszystkim promów.

Podczas posiedzenia komisji Marek Różalski, prezes rady nadzorczej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, poinformował, że w ciągu najbliższego miesiąca zostanie stworzony plan naprawczy firmy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2007 roku zwodowano w polskich portach trzydzieści nowych statków, w 2014 jedynie osiem jednostek, w tym tylko dwie w Szczecinie. Dwa lata temu wszystkie dziewiętnaście zamówień okrętowych dotyczyło stoczni znajdujących się w województwie pomorskim.

5 kwietnia 2016 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy stoczniowej, która ma na celu aktywizować budowę statków w Polsce. Zakłada on zerową stawkę VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla statków, holowników i lodołamaczy. Przewidziano wybór między obecnym 19 procentowym CIT a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. To ostatnie rozwiązanie dotyczy budowy statków pod klucz lub przebudowy jednostek, których całkowita wartość to co najmniej 5 milionów euro. Projekt obejmuje również możliwość rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej i objęcie nią stoczni. Nowa ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

http://szczecin.tvp.pl/25260871/budowa-pierwszych-statkow-w-przyszlym-roku