środa, 16 marca 2016

Trybunał Komorowskiego toczy walkę z rządem PiS

Trybunał Konstytucyjny wybrany przez rząd i partię Komorowskiego, czyli Platformę "Obywatelską", toczy polityczną walkę z demokratycznie wybranym przez lud rządem Beaty Szydło.

Przypominam, że każdy Sąd, w tym Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa uprawiać polityki. Polityczność TK sprawia, że instytucja ta traci prawo do orzekania i tym samym powinna podać się do dymisji lub zostać rozwiązana.


Dodano: 08.03.2016 [18:48]
Rzepliński złamał ustawę. Takiej reakcji ze strony premier chyba się jednak nie spodziewał - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
"Premier Beata Szydło zapowiedziała, że nie opublikuje decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy Prawa i Sprawiedliwości. Szefowa rządu stwierdziła, że publikacja takiego dokumentu byłaby złamaniem Konstytucji, ponieważ trwające posiedzenie TK „nie odbywa się na zasadach, jakie przewiduje ustawa”.

Dzisiaj rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, na którym sędziowie rozpatrują skargę PO, Nowoczesnej, PSL-u, I prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Krajowej Rady Sądownictwa na ustawę PiS-u z grudnia 2015 r., naprawiającą sytuację w TK.

Prezes Andrzej Rzepliński zdecydował się złamać konstytucję i ustawę regulującą pracę Trybunału Konstytucyjnego. Postanowił „nie widzieć ustawy” przyjętej przez Sejm, nakazującej orzekać TK w pełnym składzie i zgodnie z kolejnością napływania skarg – sędziowie zebrali się w składzie 12-osobowym. TK odrzucił też wniosek Zbigniewa Ziobry, który chciał, aby rozprawa odbyła się dopiero za dwa tygodnie.

Do zachowania Rzeplińskiego i części sędziów odniosła się premier Beata Szydło. Wskazała, że decyzja, którą podejmą, nie będzie wiążąca.

Trudno, aby to posiedzenie Trybunału uznać jako takie, którego rozstrzygnięcia będą wiążące, z uwagi na to, że nie odbywa się ono na zasadach, jakie przewiduje ustawa. Po raz kolejny Trybunał, przynajmniej cześć sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego.Potrzebna jest w Polsce zgoda i konsensus polityczny, by uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym. Taki konsensus jest możliwy, my proponowaliśmy wielokrotnie różne możliwości rozwiązań, ale po drugiej stronie nigdy nie było woli szukania porozumienia
– powiedziała szefowa rządu, cytowana przez portal 300polityka.pl.
Dodała też, że w świetle przepisów decyzja TK nie będzie orzeczeniem i nie zostanie opublikowana. – Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować – stwierdziła premier.

Natomiast minister sprawiedliwości prokurator generalny przedstawił w piśmie do TrybunałuKonstytucyjnego swoje stanowisko dotyczące rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o TK z grudnia 2015 roku. Zbigniew Ziobro również wskazał na to, że zgodnie z wymienionymi przepisami, sprawa powinna być rozpoznana w pełnym, a więc liczącym 13 sędziów składzie.

Szef resortu sprawiedliwości zwrócił też uwagę, że artykuł 7 Konstytucji nakłada na wszystkie organy władzy publicznej obowiązek działania w granicach prawa. Dlatego - jak dodał Zbigniew Ziobro - wyznaczenie składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego z pogwałceniem obowiązującej ustawy jest naruszeniem zasady legalizmu. Przypomniał również, że ustawy podpisane przez prezydenta obowiązują wszystkich, w tym sędziów TK."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!