czwartek, 15 sierpnia 2013

Polscy rolnicy bankrutują

“Upadnie co drugie z niemal 1,5 mln małych i średnich gospodarstw. To nie żart. To dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rolnicy zwijają biznesy, emigrują do miast lub ustawiają się w kolejkach do pośredniaków.

Taki los niebawem spotka Romana Kaczmarka (35 l.) z Trzmietowa koło Bydgoszczy. – To przykre, ale u nas w rodzinie tuczarnię prowadziliśmy od pokoleń, ja muszę ją zlikwidować. Z 350 świń zostało mi zaledwie 14. Dziadek, co zakładał hodowlę, w grobie się przewraca – żali się Roman Kaczmarek w rozmowie z "Faktem".

Dlaczego tak się dzieje? Bo w skupie dostaje się marne grosze, a w sklepach szaleje drożyzna. Do tego zagraniczna konkurencja, która zalewa rynek mięsem nie z normalnych hodowli, lecz ze skomputeryzowanych ferm–fabryk. Tam nic się nie marnuje. Tam - by było taniej - nawet odchody tuczników miesza się z paszą. Żaden tradycyjny rolnik nie wytrzyma takiej konkurencji. Do tego dochodzą olbrzymie koszty prowadzenia gospodarstwa. – Można już mówić o katastrofie, bo ciągle rosną ceny pasz, energii i innych obciążeń, a ceny skupu wahają się na poziomie od 5 do 7 złotych za kilogram żywca – skarży się Stanisław Sosnowski (60 l.), hodowca z Podlasia.

– Od dawna się nie opłacało, ale kiedy trzeba było dopłacać do każdego tucznika, to z ciężkim sercem zlikwidowałem stado. Będę szukał innej pracy. A najgorsze jest to, że rządzący nic nie robią – mówi rozżalony Roman Kaczmarek z Trzmietowa. “

źródło: http://finanse.wp.pl/kat,1033705,title,Polski-rolnik-bankrutuje-z-350-zostalo-mi-14-swin,wid,15893177,wiadomosc.html?ticaid=11120f

Wiadomo, że PO rząd w tej sprawie nic nie zrobi, tak jak ignoruje wszystkie protesty rolnicze i tak jak pozwala by media mainstreamu publikowały raz po raz szkodliwą propagandę przestawiającą polskich rolników jako darmozjadów zgarniających wielką kasę unijną za free – kosztem każdego mieszkańca miasta.

Ta propaganda medialna ma na celu przygotowanie gruntu pod cięcia polskich dopłat rolniczych, które i tak są najniższe w Europie, oraz usprawiedliwienie tych cięć. Głównie chodzi o to, by zniszczyć polskie rolnictwo, bo polskie rolnictwo to głównie małe i średnie gospodarstwa. Ta polityka prowadzi do uzależnienia polski od dostaw żywności z Zachodu. Polska, mimo że jest krajem rolniczym, czystym przyrodniczo i zdolnym do wykarmienia całej Europy – zostanie pozbawiona witalnego sektora swojej gospodarki – czyli rolnictwa.

Nie możemy do tego dopuścić. Musimy się przed tym bronić.

Co możemy zrobić? Musimy się ratować sami. Organizować oddolnie wzajemną pomoc i wsparcie. Kupować towary wprost od rolników z pominięciem pośredników. Bojkotować towary zachodnie – żywność zachodnią.

Bojkotować fabryki mięsa i wytwórnie żywności przemysłowej. Kupować zdrową żywność wprost od rolników. To nasz moralny i patriotyczny obowiązek. Musimy ratować nasze polskie rolnictwo

12 komentarzy:

 1. Wiesz , z tymi rolnikami to tez jest rożnie, przykład mojej sąsiadki, która niby produkuje zdrowa żywność, na zasadzie warzywa potrzepane nawozami i to konkretnie , marchewki to nawet większe niż w sklepie, to samo z drobiem, kupiłam dziecku za 350 zł indyka niezjadliwy, mięso sierdzialo paszami, natomiast filety z indyka ze sprawdzonego sklepu rewelacja. Polscy rolnicy , którzy produkują żywność już dawno zapomnieli co znaczy dobra jakość, przykład mam za potem. Pozdrawiam Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można uogólniać. Drobni rolnicy tzw. chłopi małorolni - zazwyczaj mają bardzo dobrą, zdrową żywność. Kupuj u takich.
   Jeśli któryś oszukuje - omijaj i nie kupuj u niego, skoro wiesz, że mięso śmierdzi paszą.
   Jaką paszą? Mączką rybną?

   Ja nie używam nawozów sztucznych ani pasz GMO.
   Moje zwierzęta są zdrowe, naturalnie pasione na łąkach.

   W przyszłym roku jak Bóg da będę miała trochę mięsa drobiowego na sprzedaż, to zamawiaj u mnie :)

   Usuń
 2. Dziś Matki Boskiej Zielnej (?)
  Wyluzuj
  Ja słucham muzyki bałkańskiej na duduki
  Odjazd
  Nirwana
  J-23

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będę miała dobrego, pracowitego męża to wtedy wyluzuję :)))
   Póki co - trzeba o inwentarz dbać samej :)
   Szkoda, by to co tutaj mam zmarnowało się przez lisiury czy jastrzębie... :)

   Usuń
  2. Dlatego docelowo hoduj koniki. Ale drób też się przyda, tylko zdaje się więcej z tym zachodu. Koniom do paśnika w stajni dasz jeść i pić i możesz mieć dzień wolny (tak mi się zdaje)
   J-23
   ps koniarzy w Polszcze chyba od groma i żaden nie poradzi i nie pomoże za friko?
   Może Karolina Wajda????
   J-23

   Usuń
  3. No u mnie jest inaczej. Konie hoduję na wolności. Cały dzień chodzą po pastwisku, więc potrzeba budowy ogrodzeń stabilnych, te przenośne szybko się zużywają.
   Właśnie jestem w trakcie budowy takiego ogrodzenia. Grodzę im hektarowe pastwisko :)

   Co do siana - aby ono było na zimę, muszę kosić trawę i zbierać siano
   na bieżąco, więc to też jest pracochłonne, bo robię to ręcznie.

   Od drobiu mam jaja, w przyszłości będę miała też mięso :)

   Usuń
 3. Co do wczorajszego linku, masz tu inny, może będzie działał:
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=jkobus&source=web&cd=6&cad=rja&ved=0CEUQFjAF&url=http%3A%2F%2Fjkobus.latte24.pl%2F17300%2Cikona-narodowa&ei=Zp8MUrrTHYvWsgbisIHIBQ&usg=AFQjCNFO2inwUC0Lrh5-MERRuCBkSBuFTQ&bvm=bv.50768961,d.Yms
  link z googla, dlatego tak dziwnie wygląda
  znalazłem jeszcze to co do koni, ty angilskij znajesz:
  montyroberts.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięks :)
   Zajrzę w wolnej chwili :)

   Usuń
 4. tak sobie dumam, że chyba zacznę się uczyć luzowania :)
  Od dziś. Z okazji Matki Boskiej Zielnej :)
  Ale zaplanowane 2 słupy dzisiaj wkopię, aby skończyć ten odcinek którego robię teraz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obawiam sie, ze powod moze byc calkiem inny - jesli padnie tyle malych i srednich gospodarstw rolnych, to przejete po nich grunty zasila duuze gospodarstwa rolne "przyjaciol Krolika", ktorzy sobie wezma doplaty unijne... . A ze nie beda przy tym w ogole produkowali zywnosci?!?

  Moje obawy sa wrecz podwojne. Jesli uwazasz, ze "Wiadomo, że PO rząd w tej sprawie nic nie zrobii", to moze byc tak, ze wlasnie Z R O B I wszystko aby ten czarny scenariusz dla ponad miliona rodzin polskich rolnikow sie spelnil. Bo wlasnie oni i ich totufanccy na tym najbardziej skorzystaja. Dzieki temu powiekszy sie grupa "rolnikow z Wiejskiej"!

  OdpowiedzUsuń
 6. Falco, zgadzam się z Tobą w 100 procentach.
  Ten rząd nie jest NASZ. To nie jest rząd Polaków i nie jest to rząd dbający o witalne i szerokie interesy Polski i Polaków. Na bankructwie małych i średnich gospodarstw całe społeczeństwo straci, nie mówiąc o tym, że prawdziwie rolnicze rodziny staną się bezrobotne i bezdomne. Zasilą szeregi miejskich darmozjadów i będą koczować na dworcach i żebrać o parę złotych na bułkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Święte słowa. Każdy na własnym podwórku może być patriotą. Poprzez codziennie dokonywane wybory, poprzez decyzję co do kierunku swojego życia. jesteśmy u siebie i mamy prawo decydować jak u nas będzie, w polskim domu. Indianeczko podziwiam za hart ducha. Rafal

  http://www.youtube.com/watch?v=YhOZ45gOKTo

  OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!