niedziela, 12 maja 2013

Wojna medialna

Jak media i władze manipulują społeczeństwem dla osiągnięcia swoich celów?

Poniżej analiza autorstwa Noam’a Chomsky’ego

Noam Chomsky – 10 sposobów oszukiwania społeczeństwa przez media

1. ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. “Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za “Silent Weapons for Quiet Wars”).

2. STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana “problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, “sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3. STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980 i 1990: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4. ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako “bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że “wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5. MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? “Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6. SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7. UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. “Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8. UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to “cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9. ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10. POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej “system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

źródło: Noam Chomsky – “Silent Weapons for Quiet War”

7 komentarzy:

 1. Jeszcze: utrzymuj społeczeństwo w strachu, bo społeczeństwo przerażone najlepiej kontrolować, juz Hitler tego dowiódł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki Indianko za ten wpis.

  Dzieki niemu moze niektorzy zrozumieja, ze to co sie dzieje - ma calkiem inny sens, niz im sie wydaje!!

  Oby ludzie zrozumieli co sie dzieje na prawde i w jakim kierunku zdaza, nim bedzie za pozno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie dzielą się na tych co myślą i samodzielnie wyciągają wnioski oraz na tych, co bezkrytycznie łykają papkę medialną i we wszystkim co nie zgadza się z medialną propagandą widzą ośmieszaną przez media "teorię spiskową" :)

   Usuń
 3. A ja dodam jeszcze jedno. Nie umiem pisać tak naukowo jak w powyższym tekście ale proponuję zwrócić uwagę w jakiej kolejności podają niezależne opinie we wiadomościach. Zawsze naprzód jest przeciwna ale ostatnia opinia jest taka jaka ma być słuszna wg tego kto informacje publicznie ogłasza czyli taka jaka wynika z linii redakcji.
  Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to też zauważyłam, w czasach, gdy oglądałam TV :)

   Zauważyłam też stronniczy sposób filmowania zdarzeń. Gdy jest np. manifestacja antyrządowa - to pokazują tylko kilka osób - drobny wycinek.

   Nigdy im się nie zdarzyło pokazać rzutu panoramicznego na tysiące manifestujących :)
   No i oczywiście w medialnych rankingach zaniżają ilość niezadowolonych z polityki rządu.

   Gdy jest akcja policji czy tajniaków przeciwko demonstrantom czy manifestantom - to nie pokazują ataku policji na cywili, tylko ciąg dalszy akcji, jak już cywile bronią się przed policją i co niektóry rzuci czymś w stronę mundurowych - aby to pokazać, jacy to ci manifestanci agresywni.

   Także bardzo chętnie filmują tajniaków wcielających się w grupę manifestujących, którzy to tajniacy dopuszczają się prowokacji.

   Tych tajniaków prowokatorów media przedstawiają jako zwykłych, regularnych manifestantów i też komentują ostro, jacy to ci manifestancji be i że koniecznie trzeba zakazać zgromadzeń publicznych.

   Ludzie mają prawo demonstrować i manifestować swoje poglądy, przekonania i to w co wierzą.

   To boskie i naturalne prawo każdego człowieka - prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów, przekonań, wiary.

   Nie ma czegoś takiego jak nielegalna manifestacja. Ten przepis, który nazywa manifestację nielegalną - to jest pogwałcenie naszych konstytucyjnych praw i swobód obywatelskich.

   Konstytucja, która jest kręgosłupem działania naszego państwa, ustroju i prawa jasno mówi o tym, że my obywatele mamy konstytucyjne prawo do wyrażania swoich poglądów, przekonań i wiary.

   Każda manifestacja to właśnie sposób na wyrażanie swoich poglądów, przekonań i wiary.
   Każda manifestacja jest całkowicie legalna i żadnym urzędasom nie wolno tego ograniczać.
   Oni łamią nasze podstawowe prawa konstytucyjne.
   Nie przestrzegają ani naszej konstytucji, ani nie szanują nas jako obywateli z których de facto żyją. Gdyby nie Naród, urzędasy nie miałyby łatwych pensji. Musieliby zakasać rękawy i zabrać się do rzeczywistej roboty.

   Usuń
 4. Hahahahaha!!

  Prawo do zgromadzen wynika ze spolecznej natury czlowieka.

  Jesli rzadzacy pozbawiaja ludzi prawa do swobodnego stowarzyszania sie, to rowniez delegalizuja istnienie panstwa!!!

  Dziwne to troche, nieprawdaz?!? Wydaje sie, ze rzadzacy uwazaja nas juz za skonczonych idiotow (lub sami nie do konca wiedza skad sie biora ich uprawnienia do tego by kierowac panstwem).

  Jesli chca nas przekonac, ze nie-milosiernie nam panujacy sprawuja swoje rzady nielegalnie, to we wlasnym imieniu moge powiedziec, ze mnie juz przekonali!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Droga Indianko!

  Mam nadzieje, ze wrocisz do swojego codziennego blogu. Masz wiernych czytelnikow, ktorzy z niecierpliwoscia oczekuja na wiesci z Rancha z Mazur Garbatych.

  Powiedzialem!

  OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu droga armio czytelników :)
Owocnego budowania patriotycznego, prawdziwie polskiego, silnego państwa w roku 2018 :)

Dużo miłości, radości, bliskiej, kochającej osoby, smacznego jadła, ciepłego domu, narodowego dobrobytu :)

Zostaw dobry człowieku dobre i mądre słowo :)
A podpisz się jakoś, choć przydomkiem :-)

Od marca 2018 zmiana zasad komentowania. Mogą komentować wszyscy. Mogą też się podpisać.

Wszystkie komentarze oczywiście moderuję. Komentarze złośliwe, urągające, obraźliwe - będą konsekwentnie usuwane.

Na komentarze sensowne odpowiadam na bieżąco, przynajmniej próbuję, w miarę możliwości.

=================================
Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą zmoderowane.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo zamerda.

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!