środa, 4 października 2017

Feng shui w ogrodzie



Urządzanie ogrodu: feng shui w ogrodzie

Podstawowe zasady feng shui ułatwiają wprowadzenie w otoczeniu człowieka ładu przestrzennego

Podstawowe zasady feng shui ułatwiają wprowadzenie w otoczeniu człowieka ładu przestrzennego

Ogród można urządzić w różny sposób. Jednym z nich jest aranżacja ogrodu zgodnie z zasadami feng shui. Sięgnij do mądrości Wschodu i stań się człowiekiem szczęśliwym. Feng shui w ogrodzie. Urządzanie ogrodu zgodnie z zasadami feng shui.
Marzenia o szczęśliwym, zdrowym życiu skłaniają wielu z nas do sięgania po mądrość Wschodu. Wiedza o wpływie otoczenia na samopoczucie człowieka powstała około 5000 lat temu w starożytnych Chinach. Oparta jest na mądrości I Ching (Księgi Przemian) – wyroczni opisującej cykle przepływu energii, która z kolei jest źródłem wszelkiego istnienia. Woda i powietrze w przyrodzie znajdują się w ciągłym ruchu i to one kształtują powierzchnię Ziemi, uznano, że należy wykorzystać owe siły do osiągnięcia pomyślności, zdrowia i dobrobytu. Sztuka ta została nazwanafeng shui, czyli „wiatr i woda”.

Feng shui w ogrodzie: harmonia i energia

Według feng shui trzeba tak organizować przestrzeń, aby wprowadzać do niej harmonię, która jest podstawą idealnego świata. Harmonia powstaje wtedy, gdy pomyślna energia chi – obecna we wszystkim, co żyje, w doskonałych rzeczach, które tworzymy, w pozytywnych myślach, pięknych krajobrazach, dobrych relacjach międzyludzkich – może swobodnie przepływać, napełniając przestrzeń naszego życia. Dzieje się tak dlatego, że wszystko, co nas otacza – przedmioty, rośliny, zwierzęta, ludzie i ich myśli – jest energią. Chińscy mistrzowie feng shui nazywają ją kosmicznym oddechem. Chi wypełnia cały wszechświat, a tam, gdzie nie przepływa, powstaje martwy fragment  przestrzeni źle oddziałujący na zamieszkujące go organizmy. Odnalezienie takiego miejsca i wprowadzenie harmonii pozwala poprawić jakość życia.

Feng shui w ogrodzie: Jin i jang

Pomyślną energię chi można określić jako związek (współistnienie) dwóch jednocześnie przeciwstawnych i uzupełniających się pierwiastków (elementów) jin i jang, które dały początek wszystkiemu i tworzą cały wszechświat. Energia jang jest aktywna, jasna i męska, jin zaś pasywna, żeńska i ciemna. Jedna nie może istnieć bez drugiej i wspólnie tworzą całość. Kształtując przestrzeń wokół siebie, należy dążyć do utrzymywania harmonii między jin i jang. Przyjmuje się, że najbardziej sprzyjająca proporcja jin i jang dla miejsc, w których przebywamy, wynosi 2:3 (czyli 40:60 proc.), ale na przykład miejsce do wypoczynku może mieć większe jin, do pracy zaś większe jang (proporcja ta jest też sprawą indywidualną).

Feng shui w ogrodzie: zatrute strzały

Jeśli ścieżki biegną po liniach prostych, zbocza wzniesień są strome, woda zaś płynie zbyt szybko, tworząc grzmiące wodospady lub stagnuje – dobra energia chi przeradza się w złą energię sha, zwaną zatrutą strzałą lub zabójczym oddechem. Wtedy w naszym otoczeniu zostaje zburzona harmonia, pojawia się niepokój, a w ślad za nim niepowodzenia i choroby. Sha porusza się tylko po liniach prostych.
Jej źródłem są również:
  • proste podjazdy i ścieżki do domu,
  • linie wysokiego napięcia,
  • narożniki domów,
  • skały o ostrych krawędziach i gwałtowne uskoki terenu,
  • tory kolejowe,
  • transformatory i inne emitery promieniowania elektromagnetycznego,
  • strefy pustki geologicznej i żyły wodne,
  • wszelkie brzydkie widoki,
  • pojedyncze drzewo, jeżeli jedna z jego gałęzi jest skierowana w stronę głównego wejścia do domu.
Pamiętajmy – jeżeli zatruta strzała jest niewidoczna, przestaje istnieć. Możemy więc ją zasłaniać, na przykład sadząc na jej drodze rośliny. Można podchodzić sceptycznie do feng shui, nie wierzyć w magiczną moc. Jednak niezaprzeczalną wartością tej sztuki jest to, że przestrzeń stworzona według jej zasad jest uporządkowana, harmonijna, zorganizowana i zazwyczaj bardzo ładna.

Feng shiu w ogrodzie: remedia na złą energię

W celu zneutralizowania sha stosuje się rozmaite remedia.
  • Grupa drzew zamiast jednego, które mogłoby gałęzią skierowaną na drzwi wysłać zatrutą strzałę.
  • Rośliny oplatające ostre narożniki zwalczają wytworzone przez nie zatrute strzały.
  • Jeśli działka nie jest pełnym prostokątem (jej plan zawiera ubytek), w brakującym miejscu warto umieścić latarnię lub szybko rosnące drzewo.
  • Dzwonki wietrzne metalowe, drewniane, ceramiczne lub mieszane zmieniają i harmonizują energię. Podobne działanie ma łagodny szmer strumyka albo śpiew ptaków (warto zatem przywabiać je do ogrodu).
  • Małe ośmiokątne lusterko bagua (inaczej pa-kua) otoczone ośmioma trygramami z I Ching hamuje i odbija sha (np. płynącą z ostrego, wycelowanego w nasz dom narożnika sąsiedniego budynku lub kierowaną do nas przez innych ludzi). Podobnie mogą działać rozmaite błyszczące przedmioty.
  • Kryształ feng shui pobudza pozytywną energię w miejscach, gdzie zahamowany został jej przepływ.
  • Rośliny o kształtach ostrych, np. juki, dobrze wpływają na niekorzystne drewno albo metal. Jeśli za ogrodzeniem znajduje się metalowa konstrukcja, warto posadzić taką roślinę przy ogrodzeniu.

WARTO WIEDZIEĆ

Feng shui w ogrodzie: sześć zasad wyboru i aranżacji działki

Feng shui w ogrodzie: sześć zasad wyboru i aranżacji działki
1. Kształt regularny - działka powinna mieć kształt prostokąta. Należy unikać działek o nieregularnym kształcie, a zwłaszcza trójkątnych, bo chi nie przepływa tam prawidłowo.
2. Formy łagodne - dobrze jest, gdy działka leży nastoku południowym. Idealne jest wzniesienie w kształcie podkowy. Teren powinien być ukształtowany faliście, bo łagodne formy są bardzo przyjazne. Korzystne jest, gdy równina przechodzi w teren pagórkowaty (element jin w element jang).
3. Dom w centrum - najlepiej, jeśli dom znajdzie się mniej więcej pośrodku, nieco bliżej frontowej granicy działki, a wejście do budynku będzie od strony południowej.
4. Woda przed domem - otwarta przestrzeń przed budynkiem gromadzi pozytywną energię chi. Nie należy zasłaniać jej wysokimi drzewami. Warto w przedogródku umieścić niewielką fontannę symbolizującą zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i stały dopływ świeżych sił witalnych do naszego domu.
5. Łagodna linia ścieżki - podjazd do domu powinien biec po łuku i być dobrze oświetlony. Światło nie tylko chroni, ale i potęguje przepływ dobroczynnej chi.
6. Chronione wejście - drzwi wejściowe powinny być chronione przez „strażników” – tradycyjnie funkcję tę pełnią rzeźby przedstawiające lwy lub żaby. W naszych warunkach mogą to być wazy z kwiatami, donice z zimozielonymi krzewami lub różami piennymi, posągi, ale także latarnie wzmagające chi.


https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/pomysly-na-ogrod/urzadzanie-ogrodu-feng-shui-w-ogrodzie,23_616.html

2 komentarze:

  1. Na tym pierwszym zdjęciu to Twój ogród? Ładnie masz :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tam u góry strony, czołówka - to jest mój raj, ale ogród mam z innej strony. ☺

      Usuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!