sobota, 16 września 2017

Uprawa koźlarza


Koźlarz babka – grzybnia – to jedyny w swoim rodzaju zestaw startowy do uprawy smacznych i zdrowych grzybów we własnym ogródku. Oferowany gatunek, doskonale znany polskim grzybiarzom, wspaniale smakuje w postaci suszu, po uduszeniu, ugotowaniu oraz w rozmaitych przetworach. Młode, jędrne, delikatne w smaku i aromatyczne owocniki stanowią prawdziwy kulinarny rarytas – w dodatku bardzo łatwo otrzymać je po zaszczepieniu grzybni na działce, najlepiej w pobliżu młodych brzóz. Plonowanie rozpoczyna się w drugim roku i trwa przez kolejne 3-5 lat.
Koźlarz babka (Leccinum scabrum) to charakterystyczny, stosunkowo nieduży grzyb, dorastający do 10-20 cm wysokości i osiągający średnicę kapelusza równą 5-15 cm. Biały, smukły i twardy trzon owocnika, szerszy przy podstawie, jest okryty drobnymi, szarymi, szorstkimi łuseczkami. Pękaty, poduchowaty kapelusz przypomina rozłożoną parasolkę: ma gładką, suchą, po deszczu lepką skórkę barwy szarawobrunatnej, niekiedy brunatnoczerwonawej. Rurki i pory, widoczne na spodzie kapelusza, przyjmują kolor brudnobiały bądź jasnoszary. Białoszary miąższ koźlarza babki, jędrny, zwarty i łagodny w smaku zwłaszcza u młodych owocników, znakomicie pasuje do dań jarskich oraz mięsnych.
W naturze prezentowany gatunek występuje dość pospolicie w lasach liściastych z przewagą brzóz. Jego owocniki można zbierać od czerwca do października – wyrośnięte okazy bywają jednak często robaczywe. Uprawiając koźlarze we własnym ogrodzie można bez problemu zebrać je gdy są młode, a co za tym idzie – najsmaczniejsze i wolne od szkodników. Grzybnię proponowanego gatunku szczepimy przy ciepłej pogodzie, od połowy kwietnia do połowy października. Wystarczy wykopać trzy dołki głębokie na ok. 15 cm w odległości 0,5-5 m od pnia brzozy. Do każdego otworu wsypujemy przepuszczalną ziemię ogrodniczą z torfem i 1/3 opakowania grzybni. Zakrywamy dołek resztą podłoża, ubijamy i obficie podlewamy ziemię wokół miejsca szczepienia. Aby zyskać pewność, że grzyby zaczną rozwijać się obficie, można „dokarmić” grzybnię roztworem cukru – do podlewania używamy wtedy mieszanki 10 g cukru i 10 l wody. Ostatni krok to okrycie uprawy grubą warstwą naturalnej ściółki.
Koźlarz babka jest grzybem pospolicie spotykanym w polskim klimacie, niezwykle plennym i łatwym w uprawie. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z uprawą mikoryzowych grzybów leśnych, warto zdecydować się na ten właśnie gatunek.
Opakowanie zawiera sproszkowaną grzybnię biologiczną na ziarnie. Do paczki dołączono szczegółową instrukcję uprawy. Prawdopodobieństwo otrzymania plonu w ocenie producenta wynosi 85-87%. Pojawienie się grzybów jest zależne od warunków pogodowych oraz właściwego przygotowania stanowiska: koźlarz babka żyje w symbiozie mikorytycznej z brzozą. W okresie przedłużającej się letniej suszy potrzebuje ponadto nawadniania.

3 komentarze:

  1. Indianko, nie wiem jakie plany masz na zime, ale jesli planujesz spedzic ja na rancho, to czas najwyzszy gromadzic drewno na opal. Zima podobno ma przyjsc w tym roku wczesnie i moze ostro przymrozic.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam opał. Nie wiem czy starczy na całą zimę, ale na jakiś czas na pewno.

      Usuń
  2. Zależy jaka ostra zima. Drewno rok schło, więc mniej spalę by ogrzać dom.

    OdpowiedzUsuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!