niedziela, 24 września 2017

Czernidłak kołpakowaty

Indianka postanowiła dobrze poznać grzyby rosnące w jej otoczeniu.

Indianka


Kapelusz
Wysokości 5-10 cm, początkowo cylindryczny, później dzwonkowaty. U dojrzałego owocnika kapelusz promieniście pęka, jego brzeg rozchyla się i unosi i cały kapelusz razem z blaszkami rozpływa się w czarną ciecz. Ma biały kolor i jest włókniście łuskowaty, jedynie czubek ma ochrowy kolor i jest nagi[4].
Blaszki
W młodym owocniku białe, później różowe, a na koniec czarne, gęste i cienkie[5].
Trzon
Wysokość 10-20 cm, grubość 0,8-2 cm. Jest cylindryczny, pusty, łatwo odłamujący się od kapelusza, trochę korzeniasty. Powierzchnia gładka, biała, z ruchomym pierścieniem[4].
Miąższ
Biały, w kapeluszu cienki i kruchy, w trzonie miękki, włóknisty. Smak nieznaczny, zapach przyjemny, ale niewyraźny[5].
Wysyp zarodników
Czarny. Zarodniki o średnicy 10-15 x 6-8 µm, eliptyczne, gładkie, czarne[5].

Występowanie i siedliskoEdytuj

Występuje na wszystkich kontynentach poza Afryką i Antarktydą[6]. W Polsce jest grzybem bardzo pospolitym[7].
Występuje dość często w bliskim sąsiedztwie człowieka, w przydomowych ogródkach, trawnikach osiedlowych, nad brzegami rzek, na śmietniskach i innych siedliskach ruderalnych, a także na łąkach, pastwiskach i w lasach. Owocniki wytwarza od kwietnia do listopada[4].

ZnaczenieEdytuj

Dobry grzyb jadalny, ale jadalne są tylko zupełnie młode, zamknięte, w całości białe okazy. Starsze owocniki ciemno zabarwione, rozpływają się i nie nadają się do spożycia[5]. Rozkład komórek grzyba w trakcie dojrzewania (autoliza) trwa zaledwie kilka godzin. Z tego też powodu dla celów spożywczych mogą być zbierane tylko bardzo młode kapelusze, bez śladów czernienia. Nadaje się do zup i ciemnych sosów. Ma subtelny smak i delikatny miąższ. Aby zachować ten jego oryginalny smak, nie należy dodawać czosnku, ani innych mocnych przypraw. Bardzo smaczną przystawkę stanowią jego kapelusze zanurzone w cieście piwnym i przysmażane na tłuszczu[8].
W niektórych atlasach grzybów podawano dawniej, że grzyb ten jest trujący w połączeniu z alkoholem. Badania naukowe wykazały jednak, że czernidłak kołpakowaty nie zawiera związków chemicznych, które mogłyby być trujące w połączeniu z alkoholem[7], zawiera jednak substancje blokujące metabolizm alkoholu etylowego, co w połączeniu ze spożyciem owego alkoholu może skutkować długim, nawet trzydniowym, zatruciem (tzw. kacem)[8].

Gatunki podobneEdytuj

Czernidłaka kołpakowatego można pomylić z czernidłakiem pospolitym (Coprinopsis atramentaria), który różni się tym, że jego kapelusz jest gładki a kolor szary. To właśnie co najmniej 24 godziny przed i 72 godziny po spożyciu tego gatunku nie można spożywać alkoholu. Oba gatunki mają niemal takie same miejsca występowania[8].

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czernidłak_kołpakowaty

3 komentarze:

  1. Od lat zbieram czernidłaki kołpakowate i uważam, że są smaczniejsze nawet od kani. Są bowiem bardziej mięsiste i podczas smażenia nie wciągaja tyle tłuszczu, co kanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko alkoholu nie można pić jedząc te grzyby.
      Trzeba o tym pamiętać. Ja praktycznie nie piję, więc mi nic nie grozi, ale warto pamiętać o specyfice tego grzyba.

      Usuń
    2. Czernidlaków jeszcze nie jadłam, ale rosną tu.
      Kanie zaś są tak pyszne i aromatyczne, że koty nawet je zjadają na surowo. Na łące nie, ale jak przyniosę
      do domu i pokroję, to wyjadają z miski grzyba :)
      Dziś był niebezpieczny moment. Kiciuś zainteresował się młodą kanią na łące. Musiałam go pogonić :)

      Usuń

Witajcie na moim blogu armio czytelników 😊

Zanim napiszesz coś głupiego, ODROBACZ SIĘ!!!

🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎🐎

Do wrogów Indianki i Polski:
Treści wulgarne, kłamliwe, oszczercze, manipulacyjne, antypolskie będą usunięte.
Na posty obraźliwe obmierzłych gadzin nie mam zamiaru odpowiadać, a jeśli odpowiem - to wdepczę gada w błoto, tak, że tylko oślizgły ogonek gadziny nerwowo ZAMERDA. 😈

Do spammerów:
Proszę nie wklejać na moim blogu spamu, bo i tak zmoderuję i nie puszczę.

Please no spam! I will not publish your spam!